TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Bakan Fakıbaba; "Tohumculukta İsrail'den çok daha üstün bir konumdayız"

Bakan Fakıbaba;

Bakan Fakıbaba; "Tohumculukta İsrail'den çok daha üstün bir konumdayız"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında (BTSO) STK'lerin katılımıyla düzenlenen değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada tohumculuk konusunda şunları söyledi.  

"Avrupa'ya, Bulgaristan'a, İspanya'ya, Rusya'ya, Amerika'ya, Irak'a, İran'a ve diğer ülkelere, burada tohum üretip ihraç ediyoruz. Genelde milletin kafasında hep 'Biz tohumumuzu bile İsrail'den alıyoruz' düşüncesi var. Hâlbuki bu alanda İsrail esasında kimsenin bilmediği kadar küçük oranda ihracat yapabiliyor ve Türkiye bu bağlamda İsrail'den çok çok daha üstün bir konumda."

"İnsanların kafasını karıştırmasınlar"

Fakıbaba, güvenin çok önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ülkemize, iş adamlarımıza, devletimize ve hükümetimize güvenmemiz lazım. Bizim diğer ülkelerden üstünlüğümüz var, düşük bir tarafımız yok. Bu bağlamda ben bütün üretici arkadaşları yürekten kutluyorum. Binlerce ton ihracat yapılıyor, işte buradayız. Rusya'ya, Amerika'ya, Avrupa'ya, Irak ve İran'a ihracat yapılan bir yerdeyiz. Yalnızca ihracat değil teknoloji satıyoruz. O yönden 80 milyon rahat olsun, insanların kafasını karıştırmasınlar. İthalat yapmıyor muyuz? Tabii ki o da olacak, ihracat da ithalat da yapacağız. Ama bu teknolojilerde dünyanın gerisinde değiliz, çok önemli sıralardayız, önemli yerlerdeyiz. Bu bağlamda insanların rahat olmasını özellikle istirham ediyorum."