TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SÜSBİR 10. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

SÜSBİR 10. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) 10. Olağan Genel Kurulu, 23 Eylül 2017 Cumartesi günü Ankara’da yapıldı.

Genel Kurulun açılışında konuşan SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar,  yönetim kurulu olarak göreve geldikten sonra yaptıkları çalışmaları iki kapsamda değerlendirdi.

  • Sorunlar ve çözüm önerileri en üst düzey muhataplarına iletildi

İlk kapsamda KDV ve % 0.3 sorunlarının çözümü için ilgili kamu kurumları ile yaptıkları görüşmeleri, hazine arazilerinin sektöre kazandırılması sürecini ve desteklerin arttırılmasına yönelik çalışmaları detaylarıyla anlatan Dündar,  Türkiye – Sırbistan Tarım İş Forumu’nda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya özellikle KDV sorununu anlatma fırsatı bulduklarını ve konunun Bakanları Kurulunda gündeme getirilmesi sözü aldıklarını ifade etti.

Aynı konuyu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e de doğrudan iletme şansı bulduklarını söyleyen Dündar, diğer tarımsal üretimlerle süs bitkileri üretiminin hiçbir farkı olmadığını anlattı.

ahmet dündar 1

  • Belediyelerin hizmetine açılan SÜSBİR Portal Sektör İçin Devrim Niteliğindedir

İkinci kapsamda ise SÜSBİR’in diğer faaliyetlerine değinen Başkan Ahmet Dündar, sektör için devrim niteliğinde bir çalışma olarak takdim ettiği ve belediyelerin hizmetine açıldığını duyurdukları SÜSBİR Portal’ı, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve tüm alt birliklerin TÜBİTAK’a bağlı Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ile 2 yıl önce başlattığı ve sonuçlandırdığı Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi’ni konuşmasının gündemine aldı ve SÜSBİR’in bu proje ile ilgili başlatacağı yeni çalışmaları anlattı.

ahmet dünadr 2

Dündar, ‘’Bizim hedefimiz; nitelikli üretimi ve ihracatı arttırmak, ithalatı düşürmektir, biz sizler için varız, her türlü eleştiri ve görüşe sonuna kadar açığız.’’ dedi.

dinleme detay

  • Süs Bitkileri Sektörü ‘’ Bende Varım’’ diyor

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz ise konuşmasında, süs bitkileri sektörünün 1940’lı yıllardaki küçük işletme yapısından 1990 ve 2000’li yıllarda sıyrılarak alt yapısını oluşturduğunu ve  ‘’ bende varım’’ dediğini ifade etti.

kamil yılmaz 1

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliğinin kurulması ve alt yapısını tamamlamasıyla, sektörün daha da güçlendiği ve kendini her platformda anlatma şansını bulduğunu kaydeden TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, KDV ve % 0.3 sorunlarının TÜRKTOB’un da ana gündem maddelerinden olduğu ve başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı olmak üzere ilgili kamu kurumlarının en üst düzey yetkilileriyle konuyu istişare ettiklerini, TBMM’nin açılmasını beklediklerini vurguladı.

  • Sıra, Yeni Yol Haritamızın Uygulanmasına Geldi

Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi’nin sektörün yol haritasını çıkardığını, projede ortaya çıkan kısa, orta ve uzun vadeli hedeflere ulaşmak için yapılacak çalışmaların her alt birlik ve TÜRKTOB için çok önemli olduğunu ve bu süreci başlattıklarını ifade eden Yılmaz, üretim, iç ve dış pazar, rekabet gücünün artırılması, kayıt dışılığın engellenmesi, AR-GE çalışmaları ve markalaşma konusunda tohumculuk sektörünün üzerine düşeni yapacağını belirtti.

SÜSBİR Portal’ın süs bitkileri sektörüne olumlu katkılar verdiğini gördüğünü, süs bitkileri alanında AR-GE çalışmalarının yaygınlaşması için SÜSBİR tarafından yapılan çalışmaları çok önemsediği vurgulayan Yılmaz, SÜSBİR Yönetimini kutladı.  

kamil yılmaz 2

Genel kurulda, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden SÜSBİR Yönetim Kurulu üyesi İsmail Sadım rahmet ve saygıyla anılırken, birliğe en çok katkı sağlayan ve sektörde 25. yılını dolduran firma temsilcileri plaket ile ödüllendirildi. 

plaket

Genel Kurul resmi gündeminin sürdürülmesiyle sona erdi.