TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TODAB 10. Genel Kurulu yapıldı

TODAB 10. Genel Kurulu yapıldı
Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) 10. Olağan Genel Kurulu, 10 Haziran 2017 tarihinde Ankara’da yapıldı.

Genel Kurula, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve bağlı diğer Alt Birliklerin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yöneticileri ile çok sayıda tohumluk bayi katıldı.

Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, tarım ve gıda sektörlerinin dünya ve Türkiye için öneminden söz ettikten sonra, tohumun tarımsal girdiler içinde en stratejik ürün olduğunu kaydetti.

Bitkisel üretimde verim ve kaliteyi arttırmak için sertifikalı tohum kullanımın şart olduğunu ve çiftçilerin artık sertifikalı tohumun önemini bildiğini ifade eden TODAB Başkanı Mehmet Şahin özetle şöyle konuştu; ‘’ Türkiye tarımsal hasıla açısından dünyada yedinci, Avrupa’da ise birinci sıradadır. Bu gelişmeler başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve ilgili kuruluşları olmak üzere TÜRKTOB ve Alt Birliklerin ve TODAB üyelerinin özverili çalışmaları sayesinde olmuştur.  Türkiye’de tohumluk üretimi son 12 yılda altı kat, ihracatı ise 8 kat arttı ise, en büyük pay sertifikalı tohumluğun üretimi ve dağıtımında faaliyet gösteren tohumculuk sektörünün tüm paydaşlarının ve tabi ki TODAB üyelerinindir.

TODAB’ın üye sayısı 6100’e ulaşmıştır. Bakanlığımızın yetkilendirmiş olduğu tohum bayilerinin %86’sı TODAB’a üyedir. Bu konuda özellikle son 2 yıldır yaptıkları çalışmalar için Bakanlığımızın İl Müdürlüklerine teşekkür ediyorum.’’

TODAB Başkanı Mehmet Şahin, son 15 yılda sertifikalı tohumluk üretiminin 150 bin tonlardan 957 bin tona çıktığını, bir önceki yıla göre ithalatın aynı kaldığını, ihracatın ise %50 arttığını, Türkiye’nin 70’i aşkın ülkeye tohum ihraç ettiğini hatırlattı.

Milli Tarım Projesi kapsamında tohumculukla ilgili alınan kararların sektör açısından bir fırsat olduğunu ifade eden TODAB Başkanı Şahin, ‘’Birlik olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü görevi yapacağız’’ dedi.

Tohum dağıtımda yaşanan sorunlara da değinen TODAB Başkanı Şahin, ‘’ En büyük sorunumuz kayıt dışılığın istediğimiz oranda önlenememesidir. Bu aynı zamanda haksız rekabeti beraberinde getirmektedir. Bakanlığımızın bu konuda daha etkin denetim yapması gerekiyor. Mahsülün eleyerek tohum diye satılmasının önüne geçilmesi gerekir. Bu amaçla tohumluk işleyici belgesi alma şartlarının zorlaştırılması ve bu belgeyi alanlarında çok sıkı takip edilmesi şarttır. Biz, bayi belgelerinin TODAB tarafından verilmesinin çözüm olacağını düşünüyoruz. Böylelikle her bayinin TODAB’a üye olmasını da sağlayabiliriz. Ayrıca fatura kesen her bayinin TODAB’a üye olması zorunlu tutulmalıdır. Piyasanın denetimi noktasında da Bakanlıktan yetki istiyoruz.’’ dedi.

TODAB Başkanı Mehmet Şahin, daha sonra TODAB’ın son dönem faaliyetleri konusunda katılımcılara bilgi verdi.

***

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz ise açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’de tarım sektörünün öneminin son yıllarda anlaşıldığını vurguladı.

Tarım sektörünün kendine haksızlık yaptığını söyleyen Yılmaz, tarım sektörü ile sanayi sektörünü ya da bilişim sektörünü kıyaslamanın yanıltıcı sonuçlar doğurabileceğini ifade ederek sektörün önemini şu sözlerle dile getirdi; ‘’ Bugün Türkiye tarım sektörü 80 milyon nüfusu doyurabiliyor, 30 milyon turistin ihtiyacını karşılıyor ve 15 milyar dolar civarında da ihracat yapıyor. Yılın 12 ayı ihtiyacımız olan ürünleri soframızda bulabiliyoruz.’’

***

Tarım sektörü içerinde tohumculuğun çok ayrı bir yeri olduğunu, tarımın tohumla başladığını söyleyen TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, tohumculukta ıslah çalışmalarının tarihçesini özetleyerek, yeni ve üstün çeşitlerinin geliştirilmesinin sektörün en önemli işlevlerinden biri olduğunu ifade etti.

***

Yılmaz, tohumculuk sektörünün serbest piyasa düzeni ile faaliyetlerini sürdürmeye başlamasından sonra 1990’lı yıllarda 10-15 olan firma sayısının günümüzde 800’e yaklaştığını, TÜRKTOB’u oluşturan yedi alt birliğin üye sayısının ise 37 bine ulaştığını kaydetti.    

3 yıl önce 2023 yılı için koyulan 1 milyon tonluk sertifikalı tohumluk üretim hedefinin 2016 yılında yakalandığını ve yeni hedefin 1 buçuk milyon ton olarak revize edildiğini hatırlatan TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üretim, kullanım ve yatırım destekleri ile TÜRKTOB ve alt birliklerin çalışmalarının bu hedefe ulaşmada çok önemli bir unsur olduğunu vurguladı.

Yılmaz, özel sektörün dinamizminin, girişimcilik ruhunun ve alt yapısının güçlenmesinin tohumculuk sektörünün gücüne güç kattığını kaydetti.

Her sektörde olduğu gibi tohumculuk sektöründe de sorunlar bulunduğunun altını çizen Yılmaz, şöyle devam etti; ‘’ Kayıt dışılığın önlenmesi konusunda yaşanan zafiyetler var. Ayrıca sertifikalı tohumluğun kullanımının artması için çok daha fazla tanıtıma ihtiyaç duyulmakta. Bununla birlikte sektörümüzü çok yakından ilgilendiren ikincil mevzuatların da zaman kaybedilmeden  hazırlanması ve yürürlüğe girmesi gerekiyor. Özellikle hububat hasadının başladığı, sertifikasyon süreçlerinin yoğunlaştığı, selektörleme işlemlerinin devam ettiği bu dönemde kayıt dışılığın önlenmesi adına TÜRKTOB, TODAB ve TSÜAB’ın içinde bulunduğu bir sistem kurulması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızdan talebimizdir.’’

TODAB Genel Kurulu, gündem maddelerinin görüşülmesi, onaylanması  ve üyelerin dilek ve temennilerini belirtmeleriyle sona erdi. 

mehmetsahin-kursu-yakın

todab-ayakta-acılıs

mehmetsahin-kursu-uzak

kamilbey-kursuyakın

divan-todab

kamilbey-genisacı

kamilbey-uzak

oylama-todab

todab-mustafadogankursu

todab-protokul

todabfaliyet-sunu

todab-denetlemeraporu

todabahu-sunu

todab-toplufoto