TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Tohumcuların hedefi 40 milyon dolar tohum ihracatı

Tohumcuların hedefi 40 milyon dolar tohum ihracatı
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, İran'ın başkenti Tahran'daki toplantıda "İki ülke arasında bakanlık yetkilileri işbirliğini artırmalıdır. Yaklaşık 4 milyon seviyesinde olan tohum ticaretimizi 40 milyon dolara çıkarabiliriz." dedi.

Tahran'da düzenlenen toplantıda, Türkiye'de üretilen sertifikalı tohumlukların yurtiçi ve yurtdışı pazarlamasını yapan Türk tohumculuk sektörünün temsilcileri, Ekonomi Bakanlığı ve Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği’nin (TODAB) organizasyonuyla İran’daki sektör temsilcileriyle biraraya geldi.

Toplantıda bir konuşma yapan TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, tohumculuk alanında faaliyetlerin geliştirilmesi için iki ülke bakanlık yetkililerinin daha yakın işbirliği kurmasının gerekli olduğunu söyledi.

Yılmaz, "İki ülke arasındaki bakanlık yetkilileri işbirliğini arttırmalıdır. Yaklaşık 4 milyon seviyesinde olan tohum ticaretimizi 40 milyon dolara çıkarabiliriz. Bunun için resmi makamlar ve özel sektöre önemli işler düşüyor." ifadelerini kullandı.

Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği'nin (TODAB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, "İran, Bakanlığımız tarafından 2014 yılında tarımsal işbirliğinde hedef ülkeler'den birisi olarak belirlenmiştir. Biz İran’ı komşu bir devletten öte, kardeş bir ülke olarak görüyoruz." dedi.

Türkiye’den 70 ülkeye tohum ihraç edildiğini dile getiren Şahin şunları kaydetti:

"İran, Türkiye'nin tohum ihraç ettiği ülkeler arasında yüzde 3,7'lik pay ile ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. İran’a tohum ihracatında, mısır tohumluğu önemli bir yere sahiptir. 2015 yılında toplam 3,8 milyon dolar olan tohum ihracatının yaklaşık 3,3 milyon dolarını, bin 100 ton ile mısır tohumluğu oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra hibrit sebze, yem bitkisi ve endüstri bitkileri tohumlukları da ihraç edilmektedir."

- "İki ülke ziraat konusunda rakip değildir"

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taşan, Türkiye'de ziraat alanındaki gelişmeleri anlattığı konuşmasında iki ülke arasında tarım alanındaki faaliyetlerin önemli olduğunu kaydetti.

İran Tarım İşleri Bakan Müsteşarı Hüseyin Safai, İran'da tohum sektöründeki özel sektör çalışmalarının 14 sene öncesine dayandığını söyledi.

Safai, "İran'da 550 tohum üreticimiz bulunuyor. Türkiye tohumculuk sektöründe iyi bir yere sahiptir. Fakat Türkiye-İran arasındaki tohum yetiştiriciliği ve ticaretinde istenilen seviyede değiliz. İki ülke ziraat konusunda rakip değildir. Biz birbirimizi tamamlayan iki ülkeyiz." dedi.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşaviri Cengiz Gürsel, "İki ülkenin ilişkilerinin arttığı şu günlerde tarım alanındaki ilişkiler göz ardı edilemez. Her iki ülkenin ekonomileri birbirini tamamlayan ekonomilerdir. Bu çerçevede işadamlarımıza her zaman yardımcı olmaya hazırız." dedi.  

Konuşmaların sonunda tohum sektöründe faaliyet gösteren iki ülke işadamları ikili görüşmelerde bulundu.

Türkiye İran'a 353 milyon dolar tutarında tarım ürünü ihraç ediyor.  

kamilyılmaz-iran-640

iran-toplu-640