TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB, TAIEX ÇALIŞTAYINA KATILDI

TÜRKTOB, TAIEX ÇALIŞTAYINA KATILDI
Türkiye’de yerel çeşitlerin toplanması, kayıt altına alınması, üretilmesi ve pazarlanması konularında mevzuat oluşturma çalışmaları Avrupa Birliği uzmanlarının katıldığı TAIEX Çalıştayı ile devam etti.

4-5 Temmuz tarihlerinde Ankara’da düzenlenen çalıştaya katılan Romen ve İtalyan uzmanlar, Avrupa Birliğinin (AB) bu konudaki direktifleri hakkında katılımcıların sorularını yanıtladı. 

Türkiye için oluşturulacak mevzuatın, AB’nin mevcut direktiflerine uyumlu olması temel amacını taşıyan çalıştayda Türkiye Tohumcular Birliği  (TÜRKTOB) Genel Sekreteri Dr. Muhteşem Torun bir sunum yaptı.

Dr. Muhteşem Torun, Türkiye’de tohumculuk sektörünün mevcut durumu ve Türkiye Tohumcular Birliği hakkında katılımcılara bilgi verdikten sonra, genetik kaynakların ve yerel çeşitlerin sektör için önemi, tohumculuk sektörünün konuya bakışı ve yapılması gerekenler ile TÜRKTOB tarafından yürütülen Tohumun İzinde isimli sosyal sorumluluk projesini anlattı.  

Çalıştaya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TÜRKTOB ve bağlı Alt Birliklerin temsilcileri ve diğer ilgililer katıldı.