TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

23 Bin ceviz fidanı dağıtıldı

23 Bin ceviz fidanı dağıtıldı
Gümüşhane İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ceviz eylem planı kapsamında üreticilere 23 bin ceviz fidanı dağıtıldı.

Gümüşhane’de üreticiler ceviz fidanlarına kavuştu.

Ceviz eylem planı kapsamında temin edilen, yöreye ve mevsime uygun 23 bin ceviz fidanı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde düzenlenen törenle üreticilere dağıtıldı.

Fidan dağıtım törenine Gümüşhane Valisi Okay Memiş, İl Jandarma Komutanı Albay Cezayir Danışan, İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bahri Bayram, kurum müdürleri ve üreticiler katıldı.

Törende konuşan Vali Okay Memiş, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Gümüşhane'de yaptığı çalışmalar için İl Müdürü Edip Birşen nezdinde tüm kurum çalışanlarına teşekkür etti.

Memiş, “Ben göreve başladığımda pestil ve kömenin en önemli girdilerinden birisi olan cevizin Şili'den, Arjantin'den geldiğini duyunca kulaklarıma inanamadım. Çiftçilerimiz, bahçelerimiz, damla sulama sistemlerimiz ve havuzlarımız hazır dediler. Bir milyon kaynak talep etti müdürümüz. Bu bölgeye uygun fidanları geçtiğimiz yıl toprakları buluşturduk” dedi.

Özellikle Milletvekilleri Cihan Pektaş ve Hacı Osman Akgül'e ceviz konusundaki yardımları için teşekkür eden Vali Memiş, fidanları rastgele dağıtmadıklarını kaydederek, "Uzmanlık ve teknik sorumluluk isteyen bir iş, adeta bir sanat. Siz üreticilerin bir sanatçı olduğunu düşünüyorum. Bir ressam nasıl ki iyi bir tablo yapıyorsa ve o bir sanat eseriyse, bir elma üreticisi de iyi bir Gümüşhane göbek elması üretiyorsa o bir sanatçıdır. Çiftçimiz iyi bir hayvan besliyorsa o bir sanatçıdır" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gümüşhane'ye geçtiğimiz aylarda geldiğini ve Gümüşhane'nin yöresel ürünlerini ikram ettiklerini hatırlatan Vali Memiş şunları söyledi:
"Hem Cumhurbaşkanımız hem de eşleri ürünleri çok beğendiler. Külliye’ye de gönderdik. Bunlar bizim önemli değerlerimiz. Ben Karadeniz sahilinde büyüdüm. Sahil buradan daha yeşil olabilir ama burada sahilde olmayan çok değerli bir şey var o da güneş. Bu güneş bizim meyve ve sebzelerimize lezzet veren çok önemli bir unsur. Tam geçiş bölgesindeyiz. Toprağımız çok bereketli.  Organik ürünlerimiz değerinde alıcı bulabiliyor. Üretimimize dikkat edip daha da çok artıracağız."

Dağıtılan fidanların beş yıl sonra  meyve vereceğini, bu süre sonunda pestil-köme üreticilerinin 1 kilogram cevizi bile dışardan satın almayacağını ve bunun da en önemli hayallerinden birisi olduğunu dile getiren Vali Memiş, alanda bulunan ziraat mühendisi ve veterinerlere de şöyle seslendi:
"Ben bu Gümüşhane'de çok ayakkabı eskittim, dağlarda taşlarda. Mühendis, veteriner arkadaşlarımın ayakkabılarını çamur, tozlu, topraklı görmek isterim. Sizi aradığımda yerinde yok desinler. Sizi arazide, bahçede bulmak isterim. Bu performansınıza devam edin."

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen ise Gümüşhane'de tarihi geçmişi olan ve bir kültür haline gelen meyvecilikte, ceviz yetiştiriciliğinin önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Gümüşhane'nin bu konuda bir gen bankası olduğunu, 100 yaşına kadar ceviz ağaçları görmenin mümkün olduğunu söyleyen Birşen, hazırlanan ceviz eylem planı doğrultusunda önce çiftçi başvurularını alıp bahçelerin toprak tahlillerinin yapıldığını, oluşturulan tespit komisyonu tarafından çalışmaların yerinde tespit edildiğini, ayrıca bahçe kuracak üreticilere Halk Eğitimi Merkezi ile ortaklaşa meyve yetiştiriciliği kursu düzenlediklerini ifade etti.

Haber:Gümüşhane İl Enformasyon