TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

FÜAB 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

FÜAB 11. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
Fidan Üreticileri Alt Birliği 11. Olağan Genel Kurulu 22-23 Eylül 2018 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) 11. Olağan Genel Kurulu 22-23 Eylül 2018 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

Genel Kurula, Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı,  Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Hacıoğlu, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler,  TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyeleri ve FÜAB üyeleri katıldı.

Fidancılık sektörü ve FÜAB büyümeye devam edecektir

FÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Tanrıver, Genel Kurul’a katılımın yoğun olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ‘’Seçimler sonucunda yönetime kim gelirse gelsin, fidancılık sektörü ve FÜAB büyümeye devam edecektir’’ dedi.

Türk fidancılığının dünyada söz sahibi olabilmesi için yoğun gayret gösterdiklerini belirten Gürsel Tanrıver,  2002 yılında 3,5 milyon adet fidan üreten Türkiye’nin bugün 105 milyon adet fidan ürettiğini, bu rakamlara ulaşılmasında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği desteklerle üretimin kayıt altına alınmasının önemli bir etken olduğunu kaydetti. FÜAB üye sayısının da aynı dönemde 200’den 800’e çıktığını söyleyen Tanrıver, sektörün potansiyelinin üretime tam olarak yansıması ve kayıt dışılığın azaltılması için sarı etiketli fidanlara ve asmalara üretim, doku kültüründen üretilen anaçlara da ihracat desteği verilmesi gerektiğini söyledi.  

İhracat artıyor, ithalat azalıyor

Tanrıver,  2010 yılında 905 bin dolar olan ihracatın 2017 yılında 30 milyon dolara çıktığını, ithalatın ise aynı dönemde 7,5 milyon dolardan, 2,3 milyon dolara düştüğünü kaydetti ve sarı etiketli fidanlara destek verildiğinde ihracatın 5 yıl içinde 50 milyon dalara çıkmasının işten bile olmayacağını dile getirdi.

Yoğun olarak üretilen, anonim olan, ıslahçısının kim olduğu belirlenemeyen çeşitlerin üretim materyallerinin isimlendirilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki isteyen ve 1 ve 2 no’lu damızlıkların çok önemli olduğunu vurgulayan Tanrıver, daha sonra FÜAB’ın yaptığı çalışmaları  detaylandırdı.  

***

Sektörel birlikteliğimizin olumlu sonuçlarını görüyoruz

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer ise 10 yıldır devam eden sektörel birlikteliğin olumlu sonuçlarının tüm üretim alanlarında ve alt birliklerde gördüklerini ifade etti. Tohumda da, fidanda da yakalanan üretim miktarının ve kalitenin artarak devam edeceğini, Türkiye’nin uluslararası arenada daha çok söz sahibi olacağını kaydeden Gençer, ‘’ Artık dün konuşulduğu gibi ithalat yapan değil,  80 ülkeye ihracat yapan bir sektörüz. İhracatın ithalatı karşılama oranı tüm sektörü dahil ettiğimizde %93 seviyesine ulaştı. Ancak, hedeflerimiz çok daha büyük’’ şeklinde konuştu.

***

Üretimi ve ihracatı artıran fidancılık sektörünü kutluyorum

Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumculuk Dairesi Başkanı Mehmet Sığırcı özetle;  ‘’Yaş ve kuru meyve üretiminde arz sorunu yaşamıyorsak bunda fidancılık sektörünün çok büyük emeği var. İthalatın ihracatı karşılama oranı sektör için çok önemli. İhracatı artıran fidan üreticilerimizi kutluyorum.  Çok hızlı büyüyen sektörlerde sorunlarda olur, biz bunları çözmek için çalışıyoruz.  Bakanlık olarak verdiğimiz desteklerin etki analizlerini yapıyoruz.  Sertifikalı fidan destekleri en hızlı sonuç aldığımız destekler arasında. Sektördeki komisyon oranının binde 3’ten 1’e düşürülmesinin tüm alt birliklerde üye sayını artıracağını ve kayıt dışılığın önlenmesine etki edeceğini düşünüyorum. ‘’ şeklinde konuştu.    

***

FÜAB Genel Kurulu, 2016 yılında en çok binde 3 komisyon ödeyerek sektöre ve FÜAB’a katı veren üyelerin plaketle ödüllendirilmesi,  Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Mali Raporlar ve Denetim Kurulu Raporlarının okunması, görüşülmesi ve ibra edilmesiyle devam etti.

Yeni çalışma dönemi bütçesinin, Yönetim Kurulu’na verilecek yetkilerin ve çeşitli sebeplerle üyelikleri düşen üyelerin durumlarının görüşülüp karara bağlanmasının ardından üyelerin dilek ve temennileri alındı.

Genel Kurul,  23 Eylül 2018 Pazar günü yapılan birlik organları ve TÜRKTOB Üst Kurul Delegeleri seçimleriyle sona erdi. 

  ***

2- GÜRSEL TANRIVER

3- YILDIRAY GENÇER

4-MEHMET SIĞRICI

5- DETAY

6- DİVAN

7- PLAKET