TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Isparta gülü kalitesiyle Türkiye’nin gözdesi

Isparta gülü kalitesiyle Türkiye’nin gözdesi
Türkiye’nin gül üretim merkezi Isparta’daki gül bahçelerini ziyaret eden Isparta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun, gül üretiminde Türkiye birincisi olduklarını söyledi.

Isparta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun, ilin önemli gül üretim merkezlerinden olan Güneykent’teki gül bahçelerini ziyaret etti.

Ziyarete katılan İl Müdürü Yardımcısı Ayhan Yaman, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ali Bayraklı, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Fatma Kurt Aydın ve Ziraat Mühendisi Kadriye Çarkçı, bölgedeki gül üretimi hakkında İl Müdürü Bestami Zabun’a bilgi verdi.

Güneykent Belediye Başkanı Fahretdin Gözgün, kasabada yapılan gül üretimi ve son yıllar da önemli bir ivme kazanan gül turizmi hakkında bilgiler aktardı.

Gözgün; “Isparta gülünün bir özelliği, tamamen kozmetik sektörünün ham maddesi olan yağ ve esans için bu gül her gün toplanacak. Gül toplamak için en uygun zaman sabah saatleri. Güneş ile birlikte kokusunu üzerinden salmaya başlar. Yağını salmaya başlar ve direk kaybederiz. Sanayici için en sıkıntılı durum budur. Isparta’da olması beklenen, Sanayicinin beklediği 3-3,5 tondan 1kg yağ elde etmektir. Rakım yükselti önemlidir. 2000-2500 kg gülden 1 kg yağ çıkarabiliriz. Dekardan ortalama 600 kg gül çiçeği alırız. Bu rakamın 1 tona çıktığı bahçelerimiz var.  Buraya gelen insanlar güllerle birlikte karşılanıyor. Yollarına gül serip, başına gül deriyoruz” dedi.

İl Müdürü Bestami Zabun da “Gülü görenin yüzü gülermiş. Gül insana mutluluk veriyor.” dedi ve Isparta’nın gül üretimiyle birlikte gül yağı kalitesinde de Türkiye’de ilk sırada yer aldığını belirtti.

Gül bahçelerinin kentin turizmine de katkı sağladığını vurgulayan Zabun, yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda turistin bahçeleri görmek ve fotoğraf çekmek için Isparta’ya geldiğini sözlerine ekledi.

Zabun, “Gül üretiminde Isparta Türkiye genelinde birinci sıradadır. Isparta’nın gül konusunda alan itibari ile daha geniş alanlarda üretiminin ve yağ kalitesinin arttırılması için elimizden gelen her türlü çalışmayı, sivil toplum kuruluşlarımızla, ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışarak, bir hedef belirleyip buradaki sorunları çözmek için gayret edeceğiz. Isparta için gül hasadı mübarek olsun, üreticilerimize bereketli olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.