TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

KARAMAN'DA İLK DEFA SİLAJLIK SOYA EKİLDİ

KARAMAN'DA İLK DEFA SİLAJLIK SOYA EKİLDİ

Karaman’da bir besici, tavsiye üzerine ektiği silajlık soyanın hasadına hazırlanıyor.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, besici Zekeriya Güven’in 40 dekar ektiği silajlık soya tarlasında incelemelerde bulunarak üreticiden bilgiler aldı. 

Mehmet Bayram, Türkiye’nin her bölgesinde yetişebilen silajlık soyanın hayvan yeminde gideri %70’lere kadar düşürdüğünü söyledi. 

Bayram, silajlık soyanın yem değeri ve kaliteli kaba yem açığını kapatmak amacıyla ülkemizde ekiminin her geçen gün arttığını belirterek, “Hayvanlar için silajlık soya yemi güzel bir besin kaynağıdır. Şu anda kullanılan yemlerdeki 6-7 oranındaki protein oranı, silajlık soyanın kullanılması halinden bir anda %17’lere çıkıyor. Görüyoruz ki silajlık soya, Türk hayvancılığını kurtaracak bir yem bitkisidir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geliştirilen çok özel bir yemdir. Bu yem yaklaşık 3 ayda yetişirken, dekarda 4 ila 5 ton silaj veriyor. Mutlaka bu yemin silajlık mısırla karıştırılması gerekiyor. Büyük hayvan çiftlikleri bulunan üreticilerimizin mutlaka bu silajlık soyayı ekmeleri şart. Mısıra göre silajlık soya daha az su istiyor. Bunu niye tavsiye ediyoruz, çünkü yem giderini %70’lere kadar düşürüyor. Bu yemi hayvanlarına yediren Türkiye genelinde şu anda çok sayıda besicimiz var. Silajlık soyanın Karaman’da fazlasıyla ekiminin yapılmasını istiyoruz." dedi.

Çiftçilik ve besicilik yapan Zekeriya Güven ise silajlık soyayı tavsiye üzerine ilk defa Karaman’da ekimini kendisinin yaptığını söyledi.