TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Osmaniye'de kesme çiçek üretiminde artış için devlet ve özel sektör çaba sarf ediyor.

Osmaniye'de kesme çiçek üretiminde artış için devlet ve özel sektör çaba sarf ediyor.
Türkiye ve Çukurova'nın önemli tarım merkezlerinden birisi olan Osmaniye'de kesme çiçek üretiminde artış için devlet ve özel sektör çaba sarf ediyor.

Hububat, sebze, meyve, zeytin ve yer fıstığı üretimiyle Türkiye tarımında adından söz ettiren Osmaniye, kesme çiçek sektörüne de iddialı hazırlanıyor. Son yıllarda devlet ve özel sektör girişimleriyle başlanan kesme çiçek üretimine ilgi giderek artıyor.

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanan projelerle Bahçe ve Hasanbeyli ilçelerinde üretimine başlanan safran ve merkeze bağlı Değirmenocağı köyünde kurulan gül serasının yanı sıra Düziçi ilçesinde özel sektör tarafından üretimine başlanan kasımpatı ve lale üretimiyle kesme çiçek üretiminde önemli adımlar atılıyor.

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede alternatif ürüne yönlendirme kapsamında birim alandan daha fazla gelir etme adına üreticileri kesme çiçek üretimine yönlendirdiklerini söyledi.

İl Müdürlüğü olarak kesme çiçek üretimiyle ilgili çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Sağlam, ilk etapta Hasanbeyli ve Bahçe ilçelerinde 10 dekarlık alana safran bitkisi ekimi yaptıklarını dile getirdi.

Üç yıl sürecek proje sonunda istenilen verim alındığı takdirde daha büyük alanlara safran ekimi yapılacağını aktaran Sağlam, şunları kaydetti:

"Ayrıca Değirmenocağı köyünde kurduğumuz 2 dekarlık serada kadınlarımız gül ekimi yapıyor. Bizden 10 dekarlık bir alan daha talep edildi. Bu alana da sera kurup gül üretimine geçeceğiz. Bu proje kadın çiftçilerimize yönelik. 20 şer kişiden 3 grup halinde eğitim veriyoruz. İleriki zamanlarda da aynı bölgeye kuracağımız serada lale yetiştirmeyi planlıyoruz. Böylece kesme çiçek üretiminde farklı çeşitlere kavuşmuş olacağız"

Kente kesme çiçekçiliğe sadece devletin değil, özel sektörün de ilgi gösterdiğinin altını çizen Sağlam, Düziçi ilçesinde bir üreticinin 4 dönümlük arazisinde kasımpatı başta olmak üzere çeşitli çiçekler yetiştirmeye başladığını söyledi.