TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SARIGÖL'DE SİLAJLIK MISIR HASADI SÜRÜYOR

SARIGÖL'DE SİLAJLIK MISIR HASADI SÜRÜYOR

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde süt veren hayvanlar için kışın süt verimini arttırmak için kullanılan silaj yemler hazırlanmaya başladı. 

Silajlık mısırlar tarlalardan hasat edilirken hazırlanan karışımla yaklaşık 2 ay boyunca hazırlanan alanlarda üzeri örtülerek korumaya bırakılacak.

Sığır, keçi, koyun gibi süt veren hayvanlara özellikle kış aylarında verilen silaj yem hazırlıkları Manisa'nın Sarıgöl ilçesine bağlı Alemşahlı Mahallesi'nde başladı. 

Halk arasında turşu yem olarak da bilinen silaj yemin süt verimini artırdığını ifade eden besici Mehmet Kınık, "Bu yıl 10 dönümlük tarlaya silajlik mısır ektik. Oldukça verimli oldu. Makinayla toplamaya başladık. Silaj yemler hazırlanan alanda 2 ay kadar üzeri örtülerek bekletilir ve korunur. Kış aylarında süt hayvanlarına veririz. Turşu yem yararlı olmakta birlikte süt verimini de %15-20 arasında artmasını sağlar. Her yıl yapmaktayız." dedi.

Silaj yemin oldukça ekonomik de olduğunu kaydeden üretici Kınık, "Silaj yem için tarlama sıralar halinde mısır ekimi yaptım. Verim alınacaksa mısır tohumlarının düzenli olarak ekimi yapılmalı ayrıca mısır silajina varsa fiğ, yonca da ilave edilebilir." diye konuştu.