TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SİİRT'TE FISTIK HASADI SONA ERDİ

SİİRT'TE FISTIK HASADI SONA ERDİ

Siirt’in ekonomisinde önemli bir yere sahip olan ve ülke ekonomisine yılda 10 milyar lira gelir sağlayan Siirt fıstığında hasat sona erdi.

Siirt'te fıstık hasadının sona ermesi nedeniyle çiftçiler ürünlerini fıstık depolarına taşımaya başladı. Fıstık üreticisi Ömer Koyuncu, bağlarda sabahın erken saatlerinde başlayan fıstık toplama işlemlerinin akşam saatlerine kadar sürdüğünü, çuvallara doldurulan fıstıkları daha sonra işlenmek üzere tesislere bıraktıklarını söyledi. 

Siirt fıstığının il ve ülke ekonomisine büyük katkısı olduğunu belirten çiftçi Bekir Akbey ise Siirt'te hayırlısıyla hasadın bittiğini, bazı üreticilerin fıstıklarını depolara taşırken, bazı üreticilerin ise fıstıkları yaş olarak tüccarlara sattığını söyledi. 

Akbey, "Topladığımız fıstıkların bağ sürümünden toplanmasına ve satışına kadar olan süreçte birçok insan birçok kişi ekmek kazanmaktadır. Bunlar 10 ila 15 kalem arasında değişebiliyor. Budanmasından toplanmasına, satışından kavrulmasına ve bütün girdileri ile çıktılarıyla hem ihracatta hem de yurt içi piyasasında Siirt fıstığı önemli bir yer tutuyor.” diye konuştu.