TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SÜSBİR BAŞKANI SAVAŞ AKCAN İDARİ ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ZEYTİN, NARENCİYE BİTKİSİ İHRACATI YASAĞI HAKKINDA KONUŞTU

SÜSBİR BAŞKANI SAVAŞ AKCAN İDARİ ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ZEYTİN, NARENCİYE BİTKİSİ İHRACATI YASAĞI HAKKINDA KONUŞTU

SÜSBİR BAŞKANI SAVAŞ AKCAN AGRO TV İLE GÜNAYDIN PROGRAMINA KATILARAK İDARİ ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ ZEYTİN, NARENCİYE BİTKİSİ İHRACATI YASAĞI HAKKINDA KONUŞTU

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, Agro TV'de ekranlara gelen Merve Ekinci'nin hazırlayıp sunduğu Agro TV ile Günaydın programına canlı yayında konuk oldu.

Programda, idari ömrünü tamamlamış zeytin, narenciye bitkilerinin ihracat yasağı hakkında konuşan Akcan; peyzaj amacıyla idari ömrünü tamamlamış zeytin, narenciye ağaçlarının ihraç edilmesinin üreticiye, ülkeye döviz kazandıracağını, yüzlerce yıllık idari ömrünü tamamlamış bitkilerin, ihracatı için sertifika istenen 2 yıllık bir fidan gibi değerlendirilmemesi gerektiğini, insanların bahçelerinde yüzlerce yılın hatırasını taşıyan zeytin ağaçlarından peyzaj amaçlı bulundurmak istediğini belirtti.

Programdan spotlar; 

Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Körfez ülkelerine peyzaj amaçlı olarak ekonomik ömrünü tamamlamış zeytin ve narenciye fidanı ihraç etmek istiyoruz.
Özel budama yöntemleriyle ülkemize ürün başına 40 bin euro döviz kazandırma ve bu ürünleri yaşatma imkânımız varken, odun olarak yakmak milli servetin heba olmasıdır.
Bu ürünler mevcut haliyle sanıldığı gibi milli servet değildir. Tam tersine biz gerekli işlemlerden geçirip, ihraç ettiğimizde milli servet olur.
Girdi maliyetlerinin olağanüstü artışına rağmen 1 milyar dolarlık üretim hacmine, bu yılın ilk 10 ayında 115 milyon dolarlık ihracata ulaşan sektörümüz, daha çok üreteyim, daha çok ihraç edeyim diyorsa, kamunun anlayışı değişmeli, yasal engeller kaldırılmalı.

 

T