TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı tanıtım toplantısında müjde verdi. Bakan Pakdemirli, çeşitli ürünlerinde indirim olacağını söyledi.

Enflasyonla mücadeleye Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı tanıtım toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Pek çok ürüne yüzde 10 indirim

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın öncülüğünde başlatılan programda konuşan Bakan Pakdemirli pek çok üründe indirim müjdesi verdi. Bakan “Toprak Mahsulleri Ofisi prinçi piyasa değerinin yüzde 20 ila 40 kadar altında satıyor. Atatürk Orman Çiftliği de üretilen 14 kalem üründe bugünden geçerli yüzde 10’luk indirim yaptı. Et Süt Kurumu 10 kalem üründe yüzde 10 indirim yapacak. Gıda piyasasından gelen bir arkadaşınız olarak tüm zincir mağazalarımızla birebir görüştüm. 50 kadar üründe 2 ay boyunca yüzde 10 indirime gitme kararı aldıklarını söylediler. Tüm firmalarımızı milli duruşlarından dolayı kutluyorum.” dedi.

Çaykur zam yapmayacak

Bakan Pakdemirli konuşmasına “Çaykur 2017’den beri zam yapmadı, bundan sonra da zam yapmayacak. Gübrede çok yakın bir zamanda yüzde 15 indirim yaptık. Bugünden geçerli olmak üzere yine Gübretaş ile konuştuk, sıvı ve toz gübrelerde de 35 çeşit üründe yüzde 10 indirim daha uygulayacaklar. Yine bugünden geçerli olmak üzere TARKİM AŞ 30 çeşit bitki koruma ürünlerinde yüzde 10’a varan indirim olacak. Karma hayvan yemlerinde yapılan çalışma ile piyasa fiyatlarının yaklaşık yüzde 10 altında çiftçilerimizin yem ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Yem Sanayicileri Birliğine teşekkür ediyorum. Onlar da dünkü görüşmelerimizden sonra aynı kararı aldılar. Tarım Kredi Kooperatifleri ithal ürünlerde yapılmış olan döviz cinsinden tüm sözleşmeler Türk lirasına çevrildi. Yıl sonuna kadar da Bereket Sigorta AŞ, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin çiftçi ortaklarına yönelik olarak kasko, konut, işyeri, çiftlik ve diğer geleneksel tarım sigorta primlerinde bugünden itibaren ilave yüzde 10 indirime gidilmiştir.” sözleriyle devam etti.

Fırsatçılara aman yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ekonomide kriz olmadığına dikkat çekerek manipülasyon vurgusu yaptı. Bakan Bekir Pakdemirli “Fırsatçının, stokçunun vatandaşın cebine elini atmasına müsaade etmiyoruz, bundan sonra da etmeyeceğiz. Türkiye ekonomik bağımsızlığına yönelik saldırıya karşı da dik duruyor. Türkiye’de bana göre ekonomik kriz yok. Türkiye’de ekonomi ile alakalı manipülasyon var. Hep beraber milli duruşumuzu sergilememiz lazım. Milletçe inancımız, birliğimiz tamdır. Ekonomik zaferimiz de inşallah tamamdır. Bir yandan Türkiye’de bir yandan da yurt dışında sürekli seyahate gidiyorum. Derdimiz ülkemize yatırımcı bulmak. Tarımla alakalı önemli yatırımcılarla görüşüyoruz. Gördüğüm kadarıyla onların güveni bizim kendimize olandan daha fazla. Yurt dışı bizi çok iyi görüyor. Yurt dışından bizim yatırımcıları çekiyor olmamız lazım. Her alanda kendi işimizle alakalı yatırımcı bulma derdindeyiz.” İfadeleri ile sözlerine son verdi.