TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TODAB SERTİFİKALI TOHUMLUK İSTİŞARE TOPLANTISI BAKAN FAKIBABA’NIN KATILIMIYLA ŞANLIURFA’DA YAPILDI.

TODAB SERTİFİKALI TOHUMLUK İSTİŞARE TOPLANTISI BAKAN FAKIBABA’NIN KATILIMIYLA ŞANLIURFA’DA YAPILDI.

Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) tarafından düzenlenen bu yıl ki Sertifikalı Tohumluk İstişare Toplantılarının 3.sü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ve Bakanlığın üst düzey bürokratlarının katılımıyla 21 Ekim 2017 tarihinde Şanlıurfa’da yapıldı.   

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba konuşmasında tohumun önemine değindi. ‘’Bizim tohumumuz iyi olduğu zaman her şeyimiz iyi olacaktır, düzelecektir. Bu konuda değerli bürokrat arkadaşlarımız ve siz özel sektör çok yoğun çalışmalarda bulunuyorsunuz. Tohumculuk konusunda çok çalışmamız gerekiyor. Emeğin, emekçinin, üreticinin yanındayız. Üreten eller, nasırlı elle öpülür.’’ şeklinde konuşan Bakan Fakıbaba, TODAB tarafından üreticilere hediye edilen tohumlukların dağıtımına da eşlik etti ve TODAB Başkanı Mehmet Şahin tarafından takdim edilen plaketi kabul etti. 

Daha sonra toplantıyı takip eden Bereket Tv’ye özel röportaj veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, ‘’Tohumu sertifikalı olan gıdanın bereketi fazla olacaktır. Bende bir hekim olarak tohumun çok önemli olduğunu biliyorum. Kaliteli  ve milli tohumlarımız olduğu müddetçe ağız tadımız devam edecektir. İstediğimiz seviyeye kısa sürede geleceğiz ve ihracatımızı arttıracağız.’’ dedi. 

‘’Daha çok sertifikalı tohumu toprakla buluşturalım’’

Ardından söz alan TODAB Başkanı Mehmet Şahin ise konuşmasına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın toplantıya katılmasının sertifikalı tohuma verdiği önemin bir göstergesi olduğunu vurgulayarak başladı.

Nüfus artışına paralel olarak artan gıda ihtiyacının karşılanabilmesi ve küresel ısınmanın tarımsal üretime etkilerinin azaltılması için verimliliğin en azından %30 oranında artması gerektiğini kaydeden TODAB Başkanı Mehmet Şahin, ekim alanlarının ve sulama imkanlarının da daraldığını, bu ortamda verim ve kaliteyi arttırmak için en önemli çözüm yolunun ıslah edilmiş çeşitlerin sertifikalı tohumluklarını kullanmak olduğunu söyledi.

Sertifikalı tohumlukların aynı çeşidin sertifikasız tohumluklarına göre %20-25 oranında daha verimli olduğunun bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya konan bir gerçek olduğunu ifade eden Şahin, ‘’Madem tarlamızı ekiyoruz, neden %25 daha çok ve kaliteli ürün almayalım. Ekilen alanlar %8 oranında azalmasına rağmen üretimin %18 artması en başta sertifikalı tohumluk sayesindedir.’’ dedi. 

Tohum üreticisi firmaların sayısının 100’den 800’e, 2002 yılında 145 bin ton olan sertifikalı tohum üretimininse 958 bin tona çıktığını hatırlatan TODAB Başkanı Şahin, % 560’lık bir atışın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının teşvik ve destekleriyle birlikte TODAB üyesi bayilerin bilgilendirmeleriyle sağlandığını söyledi.

Ülke içi üretim kullanımda yaşanan gelişmeler dışında dış ticarette de önemli mesafeler kat ettiklerini ve 76 ülkeye tohum ihraç ettiklerini vurgulayan Şahin, 2006 yılında yürürlüğe giren 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu ve 2008 yılında kurulan TÜRKTOB ve Alt Birliklerinin tohumculuk sektörünü her açıdan çağdaş normlara taşıdığını ifade etti.  

Şahin, sertifikalı tohumluk kullanımının yaygınlaşması amacıyla düzenledikleri toplantıya Şanlıurfa dışında Adıyaman, Gaziantep ve Mardin illerinden de çok yoğun katılım olduğunu belirterek tüm katılımcılara teşekkür etti.

***

‘’Verimin ve kalitenin artması ve ülke ekonomisine katkı için sertifikalı tohum kullanın’’

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz ise, sertifikalı tohumluk kullanımının yaygınlaşması ve bu konuda bir farkındalık oluşturulması için TODAB tarafından düzenlenen toplantıların çok önemli ve yerinde olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında özetle şunları söyledi;

‘’ 7 milyarlık dünya nüfusunun 1,2 milyarı yetersiz besleniyor. 815 milyon insan ise açlıkla mücadele ediyor. Ekilen alanlar atmayacağına göre gıda üretimini arttırmak için elimizde sadece tarımsal girdiler kalıyor. Mekanizasyon, gübre ve bitki besin elementleri, hastalıklarla mücadele yöntemleri ve her şeyden önce tohumluklar çok önemli hale geldi.

Tohum sadece çoğaltım materyali değildir. Genetik özellikleri ve kapasiteleri de çok önemlidir. Bugün küresel ısınma, kuraklık ve aşırı yağışlarla mücadele etmek için bitki ıslahı konusunda yapılacak çalışmalar her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.’’

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, 1920’li yıllarda başlayan tohumculuk çalışmalarının 1980’li yıllarda özel sektöre açıldığını, uluslararası dış ticaret kurallarına entegre olunduğunu ve bugünkü gelişmelerin önünün açıldığını kaydetti.

Tohumculuk sektöründen 1960’lı yıllarda sadece 3 şirketin faaliyet gösterdiğini, bugün ise 800’ü aşkın şirketin bulunduğunu söyleyen Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yatırım, üretim ve kullanım desteklerinin verilmesinin bu gelişmelerde itici güç olduğunun altını çizdi.

Avrupa standartlarına uygun yasal mevzuatların söktürün önünü açtığını kaydeden Yılmaz, ihracatın ithalatı karşılama oranının tohumda %76, fide, fidan ve süs bitkilerini eklendiğinde ise %89’a çıktığını ifade etti.

‘’Sektörde yapılacak daha çok iş var.’’ diyen TÜRKTOB Başkanı Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; ‘’  Yaklaşık 1 milyon ton sertifikalı tohumluk üretiyoruz ancak bu rakam ülke ihtiyacının %35’i’ni ancak karşılıyor. Daha çok üretmeliyiz. Ayrıca kayıt dışı üretim ve satışların, kaçak tohumların ve dolaysıyla haksız rekabetin Bakanlığımız ve Birliklerimizin işbirliğinde engellenmesi gerekiyor.’’

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz’ın son mesajı ise; ‘’Verimin ve kalitenin artması ve ülke ekonomisine katkı için sertifikalı tohum kullanın. ’’ oldu.

*** 

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Genel Müdürü Mehmet Taşan ise, TİGEM olarak yıllık 350 bin ton civarında hububat tohumluğu ürettiklerini, amaçlarının tohumluk olarak ürettikleri bu mahsulün hepsinin toprağa tohumluk olarak ekilmesi olduğunu söyledi.

Tohumlukların her yıl yenilenesi gerektiğini söyleyen Taşan, ‘’TİGEM olarak tohumluk maliyetleri koşundan üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Üretim maliyetlerimizdeki artışın çok az bir bölümünü satış fiyatlarına yansıtıyoruz. AR-GE çalışmalarımızda devam ediyor, yeni çeşitlerimizi çiftçimizle buluşturacağız.’’ şeklinde konuştu.

***         

TODAB Sertifikalı Tohumluk İstişare Toplantısı TODAB Genel Sekreteri Mustafa Doğan ve Tohumculuk Dairesi Uzmanı Müfit Şimşek’in Sertifikalı Tohumluk Kullanımı ve Desteklemeler konulu sunumlarıyla sona erdi.

01

02

03

04

05

06

07

08 (2)

09

11

12 (2)

13