TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Tohumcudan rakamlarla ‘milli’ cevabı ( Seda Gök / Ticaret Gazetesi )

Tohumcudan rakamlarla ‘milli’ cevabı ( Seda Gök / Ticaret Gazetesi )
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz: Tohumculara haksızlık etmeyin. Son günlerde tohumculuk sektörü ve çatı kuruluşu olan Türkiye Tohumcular Birliği, “milli’’ olup olmadığı ve sertifikalı tohum karşıtı söylemlerin dillendirildiği bir gündemi yaşıyor. Bu iki konu başta olmak üzere sektördeki sıcak gündemi Türkiye Tohumcular Birliği(TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz ile konuştuk. ‘Milli mi değil mi’ sorusuna rakamlarla cevap veren Yılmaz, “Yerli firma sayısı bugün 832. Bu şirketler içinde tamamen yerli sermaye ile kurulmuş olanların sayısı 778. Bu rakam, şirketlerin yüzde 93,5’inin yerli olduğunun göstergesi. Yerli-yabancı ortaklığı ile kurulmuş olan şirket sayısı ise 22 yani yüzde 2,6’sı, tamamı yabancı sermayeli şirket sayısı ise 32’dir. Yani yüzde 3,8’i anlamına geliyor. Yerli sermayeli 778 şirketin ticaret hacmindeki payı yüzde 51, ortak sermayeli 22 şirketin ticaret hacmi içindeki payı yüzde18, yabancı sermayeli 32 şirketlerin ticaret hacmi içindeki payı yüzde 30’dur. Dolayısıyla, yerli ve yerli-yabancı ortak sermayeli şirketlerin ticaret hacmi içindeki payının yüzde 70 olduğu bir sektöre ve sektörü temsil eden Türkiye Tohumcular Birliği’nin yapısına çok uluslu şirketlerin ve onların yerli ortaklarının hakim olduğunu söylemek büyük haksızlık” diyor. Yerel tohum çeşitlerinin yasaklandığı, son yasal değişiklerle çiftçilerin kendi tohumlarını kullanamayacağına yönelik haberlerinde gerçeği yansıtmadığına vurgu yapan Yılmaz, “5553 sayılı Tohumculuk Kanunu’na göre sanılanın aksine çiftçilerimizin kendi tohumluklarını üretmeleri yasaklanmamıştır. Düzenlemenin amacı yerel tohumların yayılmasını önlemek değil, verimli-kaliteli ve sağlıklı üretim yapılmasını sağlamak” diyor. Yılmaz ile yaşanan gelişmeler üzerinden tohumculuk sektörünün 2017 performansı, 2023 hedefleri ve sektörün gelişmesi için yapılması gerekenleri ele aldık.

Tohumculuk sektöründe güncel verileri bizlerle paylaşır mısınız?
     2002 yılında 145 bin ton olan üretim, 2007 yılında 325 bin ton, üretilen tohumluğun kalitesinin artması her geçen gün sertifikalı tohum kullanım ve üretim desteklerinin etkisi ve özel sektörün gayretleri ile 2010 yılında 497 bin tona yükselmiş, 2017 yılında 1 milyon tonu aştı.
     TÜRKTOB bünyesinde görev yapan alt birliklerin görev alanına giren fide, fidan ve süs bitkisi üretimlerinde de büyük artışlar görüldü.
     Söz konusu dönemler içerisinde dış ticaret dengesi de ihracat lehine gelişmeye başlamış, 2007 yılında yüzde 38 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2016 yılında yüzde 76’ya çıktı. Fide, fidan ve süs bitkileri eklendiğinde bu oran yüzde 89 oldu.
     Türkiye’de son 15 yılda ihracatını 8 kat arttıran başka sektör yok. Türkiye 80 ülkeye tohum ihraç etmekte. Hedefimiz küresel tohum ticaretinde dünyada ilk 5 ülke arasına girmek.

Devamı için: http://www.ticaretgazetesi.com.tr/tohumcudan-rakamlarla-milli-cevabi