TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Tohumculuk Sektöründeki Başarılı Kadın Girişimciler Gençlere Örnek Oldu

Tohumculuk Sektöründeki Başarılı Kadın Girişimciler Gençlere Örnek Oldu
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (NAKSAM) ile Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen ‘’Tohumculukta Kadın Eli: Başarı Örnekleri’’ konulu panel Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans salonunda yapıldı.

Tohumculuk sektöründeki kadın girişimcilerin başarı öykülerini anlattıkları organizasyon katılımcıların yoğun ilgisini çekti.

Açılış konuşmalarını NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz ve Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek’in yaptığı etkiliğin sonunda girişimci kadınlara TÜRKTOB ve NKÜ tarafından plaket ve başarı belgeleri verildi.    

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz; ‘’ Kadın girişimcilerimizin sayısının artması ekonomik kalkınmanın temelidir’’

Açılışta konuşma yapan Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Kamil Yılmaz, tohumculuk ile ilgili kavramların Türkiye'de ilk kez 1960'larda konuşulmaya başlandığını, Türkiye'nin 1963'ten sonra tohumluk üretimi, ticareti, sertifikasyonu, piyasa denetimi ve tohumluk standartları gibi kavramlarla tanıştığını anlattı.

"Ülkemizde sadece tarım ve tohumculukta değil her alanda kadın girişimcilerimizin sayısının artmasının ekonomik kalkınmamızın olmazsa olmaz şartlarından biri olarak görüyorum" diyen Yılmaz, girişimci kadınlarımızın başarı hikâyelerinin, yeni girişimciler için hazine değerinde olduğunu ifade etti.

‘’ Tohumculuk sektöründeki gelişim, verilere de yansıyıor’’

Tohumculuğun insanların beslenme ve giyinmesinde çok önemli bir sektör olduğuna dikkati çeken Yılmaz, "1990'lı yıllarda 100 bin ton civarında sertifikalı tohum üretirken, 2002'de 145 bin ton, 2016'da 958 bin ton ve 2017 yılında 1 milyon 50 bin ton tohum ürettik. 40 bin ton tohum karşılığı 185 milyon dolarlık ithalat yapıyoruz. Ancak 44 bin tonluk tohum ihraç ediyoruz ve bunun karşılığı da 136 milyon dolar.

Türkiye'de tohumculuk sektöründe ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 73, buna fidan ve süs bitkilerini de dahil ettiğimiz zaman ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 90'ların üzerinde. Türkiye'de ekim alanlarının azalmasına rağmen bitkisel üretimde azalma yok artış var."diye konuştu.

Yılmaz, şunları kaydetti: "Dünya nüfusu 6-7 milyarı buldu. Her yıl 800 milyon insan açlıkla karşı karşıya kalıyor. 1,1 milyar insan, yetersiz beslenmeyle karşı karşıya. 2050 yılına geldiğimizde bugünkü tarımsal üretimin iki katı üretim yapmak zorundayız. Ekim alanları artmadığına göre, burada bize düşen görev, birim alanda verimi artırmak, birim alanda kaliteyi artırmak ve daha çok üretim yapmak. Dolayısıyla buradaki temel faktörler ıslah çalışmalarının, AR-GE’nin, sertifikalı tohum üretiminin ve kullanımının artırılması."

‘’ Tohumculuk yerli firmalarla büyüyor’’

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, son günlerde gündeme gelen ve yanlış algılara neden olan konulara da değindi. Yılmaz,  ‘’Sektörümüz yerli, milli firmalarımızla büyüyor. 1980'li yıllarda 3 olan firma sayısı bugün 832'ye yükseldi. Bu şirketler içinde tamamen yerli sermaye ile kurulmuş olanların sayısı 778. Bu rakam şirketlerin yüzde 93,5'inin yerli olduğunu gösteriyor. Yerli sermayeli şirketlerin ticaret hacmindeki payları ile birlikte sektörün gelişimi için AR-GE faaliyetlerine aktarılan özel sektör ve kamu payının her geçen yıl arttığını da belirtmek istiyorum.’’ şeklinde konuştu.

***

NAKSAM Müdürü Doç. Dr. Gülen Özdemir de her zaman kadınlara destek olmak ve onların sorunlarına çözüm üretmek için çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ise yaptığı konuşmada NAKSAM ve TÜRKTOB’a teşekkürlerini sundu.

***

Açılış konuşmalarının ardından Petektar Tohum Genel Müdürü Büşra Yapıcı, Doktay Tarım Kurucusu Dr. Dilşen Oktay, Önder Tohumculuk Yönetim Kurulu Üyesi Elif Mülayim Bayrak, Arslan Fide Genel Müdürü Özlem Arslan ve Güner Çiçekçilik ve Fidancılık Firma Sahibi Elmas Güner başarı öykülerini dinleyenlere paylaştı.

***

SÜSBİR Başkanı Dündar; ‘’ 625 üyemizin 95’i kadın. Bizim işimiz kadınların eline çok yakışıyor’’

Etkinliğe katılan Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar ise, SÜSBİR’in 625 üyesinin 95 tanesinin kadın olduğunu, bu oranın diğer sektörlerle karşılaştırıldığında yüksek bir oran olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve bundan çok büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Dündar şöyle konuştu; ‘’Kadınlarımızın süs bitkileri sektöründe aktif ve etkin olmasının sebebi, üretim sürecimizin detaylı, hassas olması ve sabır istemesidir. Ayrıca bizim üretimimiz kadınlarımızın eline çok yakışır.

Bugün aramızda olan Elmas Güner başta olmak üzere tüm üreticilerimiz, yurt dışındaki fuarlarda dahil olmak üzere çoğu etkinliğe katılarak yeni üretim modelleri, yeni teknolojilerin kullanımı ve ticaret konularında kendilerini geliştirmek için azami gayreti gösteriyor. Bu yaklaşımları süs bitkileri sektörünün büyümesini büyük bir ivme katıyor.’’  

***

‘’Tohumculukta Kadın Eli: Başarı Örnekleri’’ programına akademisyenler, sektör temsilcileri, kadın üreticiler ve öğrencilerinde olduğu 500’ü aşkın dinleyici katıldı. 

1

2

3

4

5

6

7

7-1

8

9

10

11

 

12

13