TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TOHUMUN İZİNDE PROJESİ SAHAYA İNDİ

TOHUMUN İZİNDE PROJESİ SAHAYA İNDİ
Türkiye Tohumcular Birliği tarafından yürütülen ‘’Tohumun İzinde’’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında desteklenen “İç Anadolu Bölgesindeki Bazı Yerel Çeşitlerin Toplanması, Muhafazası ve Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi“ başladı.

Ülkemizde biyokaçakçılık konusunda yürüyen tek proje olmasıyla dikkat çeken İç Anadolu Bölgesindeki Bazı Yerel Çeşitlerin Toplanması, Muhafazası ve Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi’nin amacı, özellikle yerel çeşitler açısından zengin olan İç Anadolu Bölgesinde toplama programı düzenlemek ve toplanan örneklerin Türkiye Tohum Gen Bankasında muhafaza altına alınmasını sağlamak olarak belirlendi.

Proje kapsamında yapılacak arazi çalışması sırasında illerdeki çiftçi tarlaları ve yerel-köy pazarlarından örnekler toplanacak ve yerel çeşitlerin önemi ve biyokaçakçılıkla ilgili bir farkındalık çalışması yapılacak.

Proje ile yerel çeşitlerin toplanması, muhafazası, kullanılması ve değerlendirilmesinin öneminin farklı yaş gruplarıyla paylaşılması ve bu konuda bir sahiplenme duygusunun geliştirilmesi ile biyokaçakçılıkla mücadele konusunda bir hassasiyet oluşturması hedefleniyor.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Biyolojik Çeşitlilik ve Genetik Kaynaklar Bölümü’nden Dr. Kürşad Özbek’in yürüttüğü projede Fatma Ruveyda Alkan, Nurgül Sarı, Durmuş Deniz, Bengü Koyuncu, Mine Aydin ve Aksaray Üniversitesinden Prof. Dr. Alptekin Karagöz araştırmacı olarak yer alıyor.