TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB, AGROEXPO FUARI’NDA TOHUMCULUK DESTEKLERİ VE TOHUMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR KONFERANSI DÜZENLEDİ

TÜRKTOB, AGROEXPO FUARI’NDA TOHUMCULUK DESTEKLERİ VE TOHUMDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR KONFERANSI DÜZENLEDİ

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), 1-4 Şubat 2018 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen AGROEXPO 13. Uluslararası Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı’nda ‘’ Tohumculuk Destekleri ve Tohumda Doğru Bilinen Yanlışlar’’ konulu bir konferans düzenledi.

2 Şubat 2018 Cuma günü saat 14.30’da İzmir Fuar Merkezi Konferans salonunda  Ege Üniversitesi Tohum Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Duman başkanlığında düzenlenen konferansın açılış konuşmasını TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz yaptı.

2023 hedefimizi 2017 yılında yakaladık

Yılmaz konuşmasına Türk tohumculuk sektörünün tarihçesinden kısaca söz ederek başladı. Sertifikalı tohum üretimi ve tescil edilen çeşit sayısının arttığına vurgu yapan Yılmaz, 2023 yılı hedefi olarak belirlenen 1 milyon tonluk sertifikalı tohum üretimini 2017 yılında yakaladıklarını söyledi. Yeni üretim hedefini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte istişare ederek 2 milyon ton olarak revize ettiklerini ifade eden Yılmaz, Türkiye’nin ihtiyacının 2 milyon 700 bin ton olduğunu kaydetti.

Önemli olan sertifikalı tohumluk talebini arttırmak

Türk tohumculuk sektörünün altyapısı, üretim kapasitesi, insan kaynakları ve gelişmiş teknolojisiyle son yıllarda dünyada da adından söz ettirdiğini kaydeden Yılmaz, ‘’ Bu kapasiteyle ihtiyacımızın tamamını karşılayabiliriz, önemli olan sertifikalı tohumluk talebini arttırmak’’ dedi.

Tohumculuk sektörü uzun vadeli politika ve destek bekliyor

’Bizim hedefimiz bütün dünya. Küresel tohumculuk pazarında önemli yerlere gelebilmemiz için özellikle AR-GE destekleri konusunda daha çok çalışmalıyız. Üretim, kullanım ve yatırım destekleriyle birlikte AR-GE desteklerini arttırmalıyız. Desteklerin hem miktar olarak artması hem de vadelerinin uzaması markalaşma ve küresel rekabet için çok önemlidir’’ şeklinde konuşan TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, ‘’Tohumculukta gelişmiş olan ülkelere baktığımızda 50 yıl vadeli AR-GE desteklerinden yararlandıklarını biliyoruz. Karar vericiler bu konuyu dikkate almalı, tohumculuk politikaları uzun vadeli olmalı’’ dedi.

Konferans Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tohumculuk Dairesi Başkalığı’ndan Dr.Veyis Yurtkulu’nun Tohumculuk Sektöründe Destekler, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tarımsal Ekonomi ve Proje Yönetimi Daire Başkanı Doç. Dr. Cengizhan Mızrak’ın TAGEM AR-GE Destekleri, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Uzmanı Dr. Derya Özen’in TKDK Destekleri ve Trakya Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya’nın /, ‘’ Tohumda Doğru Bilinen Yanlışlar’’  konulu sunumlarıyla devam etti.

Konferansların ardından Ege Üniversitesi Tohum Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Duman başkanlığındaki panelde dinleyenlerin soruları yanıtlandı.

baskan1

baskan2

mızrak

duygu

yalcınkaya

yurdakul

6

1

2

3

4

5