TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB ELAZIĞ TARIM FUARI’NA KATILDI

TÜRKTOB ELAZIĞ TARIM FUARI’NA KATILDI

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) bu yıl ikincisi düzenlenen Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katıldı. 
4-7 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen fuarda yoğun ilgi gören TÜRKTOB stantında uzmanlar tarafından ziyaretçilerin tohumculuk sektörü, sertifikalı tohum ve tohum çeşitleri konusundaki soruları yanıtlandı, eğitici dokümanlar ve tanıtım malzemeleri hediye edildi.

Fuarın açılış törenine, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Sivil Toplum Kuruluşları ve Odaların başkan ve temsilcileri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış töreninde Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz da hazır bulundu.

- Kamuoyundaki yanlış bilgi ve algıları düzeltmeye çalışıyoruz

Açılış töreninde bir konuşma yapan TÜRKTOB Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, TÜRKTOB ve tohumculuk sektörü olarak tarım fuarlarını çok önemsediklerini, fuarlarda hem çiftçilere gerekli bilgileri verdiklerini hem de diğer ziyaretçilerin sorularını yanıtladıklarını ifade etti.
Gençer özetle şöyle konuştu; ‘’ Elazığ’ımızda ikincisi düzenlenen bu fuar bölge çiftçimize, tüm ziyaretçi ve firmalarımıza büyük katkı sağlayacaktır. Tohumculuk konusunda kamuoyunda yanlış bilgi ve algılar var. Bunları düzeltmeye çalışıyoruz. Bizim iki sloganımız var; birincisi ‘’Tohum Gelecektir’’ ikincisi ‘’ Hayat Tohumla Başlar.’’ Tohum tarımın, bitkisel üretimim temelidir. Dünya nüfusu her geçen gün artarken, ekilebilir alanlar azalıyor. Birim alandan daha yüksek verim almak zorundayız. Bizim tohumcular olarak böyle büyük bir sorumluluğumuz var. 47 bin üyeli Türkiye Tohumcular Birliği olarak bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Sertifikalı tohum üretimini 1 milyon 50 bin tona çıkardık. 80 ülkeye 150 milyon doların üstünde ihracat yapıyoruz. Ne İsrail’e ne de başka bir ülkeye bağımlıyız. Ancak, geldiğimiz noktayı yeterli görmüyoruz. Çok genç bir sektörüz. İki asır önce yola çıkan ülkelerle yarışıyoruz. Bu rekabette başarılı olabilmemiz için devlet politikaları ve destekleri çok önemlidir. 

***

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, kentin her alanda vizyonu, hedefi ve ne yapması gerektiğini bilen bir şehir noktasına geldiğini söyledi.
Fuarların kentlerin gelişimine önemli katkı sunduğunu ve kentte kalıcı bir fuar alanı oluşturulması çalışmalarında sona yaklaşıldığını ifade eden Kaldırım, şöyle konuştu:
"Tarımsal üretim açısından önemli bir havza ve arazi varlığımız var. Bunu katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmek ve ihracata yönelik çalıştırmak bizim için çok daha önemli. Çok şükür su ürünlerinde 17 bin 500 tonluk su üretimiyle bir numarayız. Üzüm, kayısı, badem üretiminde çok önemli bir noktadayız. Hayvancılık noktasında önemli bir merkez konumundayız ve bunun daha da güçlendirilmesi noktasında yatırımlarımız devam ediyor. Özellikle sulama projeleriyle seracılıkla jeotermal kaynak geliştirme projeleriyle tarımsal alanda hem ürün gamımızı çeşitlendirerek hem de katma değerli hale getirip ihracat noktasında da önemli bir merkez haline gelmek arzusundayız."

***

Elazığ’ın herkes tarafından ortak paydası olduğunu dile getiren AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar, “4 bin yıllık topraklarda yaşıyoruz. 12 bin yıl önce Fırat havzasında oluşmuş verimli arazilerden dolayı ondan sonra gelişen çağlarda insanların yapmış olduğu modern tarım bu havzalardan başlamıştır. Elazığ modern tarımın öncülerinden biridir. Bu miras hepimizin üzerinde hepimize emanet olan ve ülkemizin geleceği açısından çok önemli bir sektördür” diye konuştu.
***
Elazığ’da 15 gün süre içerisinde iki fuarın gerçekleştirildiğini dile getiren CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise, “Bir kentin marka değerlerini oluşturamazsanız o kenti doğru tanıtamazsanız onlar yalnızca sizin kazanımlarınızdır ama onu ülkeye açmadıktan sonra tanıtmadıktan sonra hiçbir anlamı yoktur” ifadelerini kullandı.
***
Elazığ’ın fuarlar şehri olma yolunda adım adım ilerlediğini belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'da, “Geçen yıl 2002 den bu tarafa 15 yıl sonra ilk defa 3 defa fuarın organizasyonu yapıldı. Bunlardan bir tanesi inşaat mobilya fuarı diğeri gıda tarım ve hayvancılık fuarı bir diğeri ise kitap fuarıydı. 2018 yılına geldiğimizde bir günü diğer güne eşit olan zarardadır mantığıyla hareket ederek 3 fuarı 6 fuara çıkardık. Bu fuardan sonra Kasım ayı içerisinde iş ve istihdam fuarı ve akabinde ikinci kitap fuarını da burada gerçekleştirmiş olacağız. Elazığ Türkiye’de fuarcılığın merkezi olma yolunda adım adım ilerliyor” şeklinde konuştu.

***
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay ise su ürünlerinin dünyada en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olduğunu aktardı.
Ülkede de su ürünleri sektörünün hızla büyüdüğünü ifade eden Atalay, şöyle devam etti:
"Geçen yıl su ürünleri sektöründe 1 milyon dolar ihracatımız vardı, bu sene bunu geçmeyi ümit ediyoruz. 2 milyon ton kanatlı eti üretilmeye başlanmıştır ülkemizde. Et fiyatları yüksek diyoruz ama son yıllara baktığımızda kişi başı tüketim 6-7 kilogramda iken 16 kilograma çıkmış. Refah ve tüketimle birlikte ete olan ihtiyaç artmış. Bunun da yine ülkemiz tarafından karşılanması için bütün çalışmalar yapılmaktadır."
***
Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan da Elazığ'da 2. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nı düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Karahan, fuara 139 firmanın katıldığını ve çevre illerden de ziyaretçi beklediklerini söyledi.
Konuşmaların ardından katılımcı kurumların temsilcilerine plaket takdim edildi. En güzel buzağı yarışmasında dereceye giren hayvan sahiplerine altın verildi.
***
Açılış töreninin ardından TÜRKTOB Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, TÜRKTOB stantını ziyaret eden protokol üyelerine sektör ve birlik hakkında bilgi verdi.

MANŞET İÇİN 1

MANŞET İÇİN 2

MANŞET İÇİN 3

MANŞET İÇİN 4

1- AÇILIŞ TÖRENİ

2- VALİ

3- VALİ VE İL MÜD

4- AKP MV

5- CHP MV

6- DETAY 1

7- DETAY 2

8- DETAY 3

9- DETAY 4

10 - DETAY 5

11- DETAY 6

12- DETAY 7

13 - DETAY 8

IMG-2377

IMG-2374