TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ULUSLARARASI KATILIMLI 6. TOHUMCULUK KONGRESİ YAPILDI

ULUSLARARASI KATILIMLI 6. TOHUMCULUK KONGRESİ YAPILDI

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi iş birliği ile düzenlenen Uluslararası Katılımlı Türkiye 6. Tohumculuk Kongresi 10-13 Eylül 2018 tarihleri arasında yapıldı. 

Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongreye; Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde AK Parti Milletvekilleri Yavuz Ergun ile Selim Gültekin, Türkiye Tohumcular Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyeleri, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) Başkanı Aykut Hacıoğlu, Fidan Üreticileri Birliği Başkanı Gürsel Tanrıver, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Niğde İl Protokolü, Fakülte Dekanları, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Kongrenin açılış konuşması Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan tarafından yapıldı.

Uluslararası Katılımlı Türkiye 6. Tohumculuk Kongresi'ne; Türkiye'den 23 üniversite, 12 kamu araştırma kurumu, 9 özel sektör kuruluşu ile TÜRKTOB, TSÜAB ve TODAB gibi 3 tohumculuk çatı kuruluşundan toplam 180 kişinin katılım gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, ayrıca 9 farklı ülkeden 18 araştırıcının kongreye iştirak ettiğini belirtti.

Konuşmasında dışa bağımlı olmayan tam bağımsız güçlü bir ülke olabilmek için daha çok ve daha kaliteli üretim yapılması gerektiğine dikkat çeken Çalışkan, "Son yıllarda tarım teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak tohumluk sadece tarımsal bir girdi değil teknoloji kullanılarak elde edilen yüksek ekonomik değere sahip, sürdürülebilir gıda üretimi için stratejik konumda olan bir ürün haline gelmiştir. Bu alanda tohumculuk alanında daha farklı bilgi üretimine, araştırma - geliştirme (AR-GE) çalışmalarına ve nitelikli insan kaynağına ihtiyaç olduğu aşikardır” dedi.

***

  • Dünya standartlarının üzerinde üretim yapıyoruz

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer ise ülkemizdeki tohumculuk faaliyetlerinin dünya standartlarının üstünde devam ettiğini dile getirerek, tohumculuk sektörü ve yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi.

TÜRKTOB Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, Türkiye Tohumcular Birliğinin kuruluşu ve yapısı hakkında bilgiler verdikten sonra konuşmasına özetle şöyle devam etti;              

  • Nerede tohumculuk varsa, TÜRKTOB olarak biz oradayız

‘’TÜRKTOB olarak kuruluşumuzdan beri nerede tohumculuk konuşuluyorsa, biz orada varız. Kongre, çalıştay, sempozyum ve benzeri organizasyonları bizzat kendimiz ve alt birliklerimiz aracılığı ile düzenlemekle kalmıyor, üniversitelerimiz ve diğer kurumların çalışmalarına da destek oluyoruz.

  • Tohumculuk sektörü birim alandan daha çok verim elde etmek zorunda

Dünya nüfusu artıyor, ekilebilir tarım alanları azalıyor. Birim alandan bugünkü aynı verim değerlerini almaya devam ettiğimiz takdirde açlıkla karşı karşıya kalabiliriz. Biz tohumculara çok önemli görevler düşüyor. Artan nüfusu besleyebilmek için birim alandan çok daha yüksek verim elde etmeliyiz. Bu ancak biz tohumcuların gerçekleştireceği bitki ıslahı, çeşit geliştirme, biyoteknoloji kullanımı, kısaca araştırma- geliştirme (AR-GE) çalışmalarıyla olacak. AR-GE bütçemiz sınırlı ancak kaynakları artırmaya ve çeşitlendirmeye çalışıyoruz.

Bizler, Tarım ve Orman Bakanlığımız ve tüm paydaşlarla birlikte tohumculukla ilgili bu konuda çok doğru politikalar geliştirmek zorundayız.

  • Genç bir sektörüz ancak uluslar arası devlerle yarışıyoruz

Türkiye tohumculuk sektörü çok gençtir. Tam anlamıyla 2000’li yılların başında sektör olmaya başladık. 1980’li yıllarda üç olan firma sayımız, bugün 850’ye ulaştı. 2006 yılında yayınlanan 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu sektörümüz için bir devrim niteliğindedir. Kanundan sonra tohumculuk sektörünün önü açılmış ve firmalarımız kısa süre içinde 150-200 yıl önce benzer çalışmalara başlayan uluslararası firmalarla rekabet etmeye başlamıştır.

Türkiye tohumculuk sektörü bugün dünya sırlamasında ilk 10 içindedir. Dünyada 45 -50 milyar dolarlık bir tohum ticareti vardır. Ülkemiz 1.5 milyar dolarlık hacmiyle çok önemli bir konumdadır. Biz Türkiye olarak tohum ithal eden değil, tam tersi ihraç eden bir ülkeyiz. İhracatın ithalatı karşılama oranı %70’in üzerinde ve bu oran her geçen yıl artıyor. Tohumculuk konusundaki uluslar arası kurumların çoğuna üyeyiz ve hepsinde çok aktif görevler alıyor, ülkemizi temsil ediyoruz.

  • Yol haritamızı ortaya koyduk, sosyal sorumluluk projelerimize de devam ediyoruz.

Sektörümüzün yol haritasını TÜBİTAK ve akademisyenlerimizle birlikte yaptığımız Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi’yle ortaya koyduk ve uygulamaya başladık. Ayrıca ülkemizin gen kaynaklarının ve yerel çeşitlerinin toplanması, muhafazası, ve değerlendirilmesi konusunda; mevzuatın iyileştirilmesi için öneriler getirilmesi, toplama, muhafaza ve değerlendirme çalışmalarının desteklenmesi, bu konularda ayrıca biyokaçakçılık konusunda farkındalık yaratılması amacıyla başlattığımız Tohumun İzinde sosyal sorumluluk projemiz devam ediyor.

Tüm bu ve benzer çalışmaların daha etkili sonuçlar vermesi içim kamu-özel sektör- üniversite iş birliği şart olduğunu dile getiriyoruz.

  • Bilgi kirliliğini birlikte düzeltelim

Tohumculukla ilgili bilgi kirliliğini hep birlikte ortadan kaldırmalıyız. Sektörümüzün ithalata bağımlı olduğunu söyleyenlere, doğru bilgilerle böyle olmadığını anlatmalıyız. Biz TÜRKTOB olarak elimizden geleni yapıyoruz ancak siz değerli akademisyenlerimizden de destek bekliyoruz.’’

***

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan ise ülkenin bağımsızlığının üretilen tohumla alakalı olduğunu kaydederek, "Ülkemizde tohumculuk sektörü 1925'li yıllarda ilk defa çalışmaya başlamış fakat 1963 yılına kadar maalesef ortada fazla bir sonuç yok. Tohumculuk niye önemli. Bilim alanında ürünü arttıramadığınız sürece siz bu milletin karnını doyuramazsınız. Bunun en kolay yolu da tohumculuk sektöründeki gelişmeler olacaktır. Bu gelişmeleri ortaya koymak, bir güç istiyor bir sermaye istiyor, bir para istiyor. Bunun yanında bilimsel bir akıl istiyor. Bu bilimsel akıl dünyanın her yerinden daha fazla bu millette var. Bu millet neler yapabileceğini her zaman gösterdi ve gösterecektir. Yine bakanlığımız bünyesindeki patates araştırma enstitüsü gecen sene 8 tane yeni çeşidimizi ülkemiz tarımına kazandırdı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu Niğde adına çok önemliydi bakanlık adına çok önemliydi ülke adına çok önemli. İnşallah yeni çeşitlerimizi hep birlikte göreceğiz. Atak helikopteri ne ise insansız hava aracımız ne ise ürettiğimiz yerli ve milli tohumlar o demektir. Ülkenin bağımsızlığı sizin ne kadar tohum ürettiğiniz ile alakalıdır" ifadesini kullandı.

***

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar ise, gıda güvenliği ve sürdürülebilir gıda üretiminin ister gelişmiş, ister az gelişmiş olsun tüm ülkelerin en önemli gündem maddeleri arasında olduğunu vurgulayarak, “Hızla artan dünya nüfusu ve azalan doğal kaynaklar, gelecekte birçok ülkede yeterli ve kaliteli gıda teminini daha fazla tehdit edecektir. Tarımsal üretim sistemlerinin değişmesi ile girdilerin daha etkin kullanıldığı, birim alandan daha fazla verimin alınacağı ama bu sırada çevre ve insan sağlığının korunmasına da daha fazla dikkat edilen bir yapıya kavuşturulması kaçınılmazdır. Her geçen gün, teknolojinin tarımdaki kullanım alanının genişlediğini, sensör ve robot teknolojilerinin, yapay zekaya dayalı teknolojilerinin hızla tarımsal alanlara uygulanmaya başladığını görüyoruz. Tüm bu teknolojik gelişmeler mutlaka takip edilmeli ve ülkemizdeki tarımsal üretim sistemlerine uyarlanmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Tohum olmadan tarımsal üretimin olmayacağının altını çizen Prof. Dr. Muhsin Kar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bitki ıslahı, genetiği ve tohum teknolojilerine yapılacak yatırımlar, gıda güvenliği ve sürdürülebilirliği açısından en önemli ve stratejik yatırımlar olacaktır. Nitekim dünyaya baktığımızda, bu alanlara daha fazla yatırım yapan ülkelerin tarımsal üretimde de küresel güçler haline geldiği, ancak bu alanlara gerekli önemi vermeyen ülkelerin, gıda güvenliği ve sürdürülebilirliği açısından daha fazla dışarıya bağımlı hale geldiğini görüyoruz. Bu nedenle, ülkemizin sahip olduğu geniş ve bereketli toprakları, uygun iklim koşullarını avantaja dönüştürmek için tarımsal alanda eğitime, bilgi ve teknoloji üretimine daha fazla yatırım yapmamız gerektiği açıktır.”

***

Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan programda yaptığı konuşmada, tohumculuğun insanların ortak değeri olduğunu ifade ederek, “Türk Milleti olarak tohumculukta milli ve yerli tohumu geliştirirsek, ürettiğimiz her şey insanların en iyi şekilde ve sağlığını bozmadan kullanması noktasında dünyaya örnek olacaktır” şeklinde konuştu.

***

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ise, Ülkemizde olduğu gibi tüm dünya ülkelerinde tarımın stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek, “1970’lere kadar dünyada tohum ticareti 10 milyar dolar civarında bir pay alırken günümüzde 45 milyar dolara ulaşmıştır. Ülkemizin aldığı pay ise 1.7 oranındadır. Tohumun stratejik öneminin farkında olan gelişmiş ülkeler tohumculuk sektörüne AR-GE konusunda önemli yatırımlar yapmaktadır. Ülkemizde bu konuda önemli çalışmalara imza atıldığını hep birlikte görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi yerli tohum üretmek, yerli tank, yerli uçak üretmek kadar önemlidir” açıklamalarında bulundu.

Teşekkür plaketlerinin takdimi ile devam eden Kongre’de Türkiye Tohumcular Birliği Genel Sekreteri Dr. Muhteşem Torun ‘’ Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Raporu’’ konulu sunum yaptı.  

Kongre detaylı programı için http://www.turktob.org.tr/tr/uluslararasi-6-tohumculuk-kongresi/25222 adresini ziyaret edebilirsiniz.

2--GENÇER-1-640

3--MEHMET-EMİN-ÇALIŞKAN-640

4--KAYACAN-640

5--MUHSİN-KAR-640

6--BELEDİYE-BAŞKANI-640

7--VALİ-640

8--GENÇER-PLAKET-640

10--MUHTEŞEM-TORUN-640

11--DETAY-640