TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

YILMAZ, ‘’TODAB ÜYELERİ SERTİFİKALI TOHUMLUK KULLANIMININ ARTMASI VE KAYIT DIŞI SATIŞIN ÖNLENMESİ İÇİN BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR’’

 YILMAZ, ‘’TODAB ÜYELERİ SERTİFİKALI TOHUMLUK KULLANIMININ ARTMASI VE KAYIT DIŞI SATIŞIN ÖNLENMESİ İÇİN BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR’’

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, 1980’li yıllardan sonra tohumluk üretim ve dağıtımında özel sektörün devreye girmesiyle çok önemli gelişmeler yaşandığını, Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) üyesi bayilerin 10 yıldır sertifikalı tohumluk kullanımının yaygınlaşması ve kayıt dışı satışının önlenmesi için çok önemli hizmetleri yerine getirdiğini söyledi.

Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği (TODAB) tarafından 5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya’da 11.si düzenlenen Tohumluk Bayileri İstişare Toplantısında tohumluk bayilerinin sorunları ve çözüm önerileri gündeme geldi.

***

‘’ TODAB üyesi bayilerin taleplerini yerine getirmek, sorunlarını çözmek için çalışıyoruz’’

500’e yakın TODAB üyesi tohumluk bayisinin katıldığı İstişare Toplantısının açılışını TODAB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin yaptı.

TODAB Başkanı Şahin, tarım ve gıda sektörlerine dünyanın her yerinde özel önem verildiğini, tohumun ise ürün kalitesini belirleyen en stratejik girdi olduğunu kaydettiği konuşmasında, tarımsal gelişmenin sürmesinin ıslah edilmiş, kaliteli ve sertifikalı tohum kullanımına bağlı olduğunu kaydetti.

6387’ye ulaşan TODAB üyesi bayilerin sektörde kilit bir rol oynadığını vurgulayan Başkan Şahin, TODAB’ın ve üyesi bayilerin sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaşması için yaptığı çalışmalardan söz etti.

TODAB Başkanı Mehmet Şahin, TODAB üyelerinin ticari kapasitelerinin yurt içi ve yurt dışında arttırılması için çalışmalarının hızlandırdıklarını hatırlattı.   

TÜRKTOB tarafından TÜBİTAK – TÜSSİDE’nin destekleriyle hazırlanan Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesinin sonuçlandığını ve bu kapsamda Tohumluk Dağıtım Sektörü Ulusal Strateji Raporunun yayınlandığını anlatan Şahin, rapora göre TODAB üyesi bayilerin pazarlama, satış, kurumsallaşma, kalite ve marka yönetimi konusunda eğitim faaliyetlerinin artmasını talep ettiklerini, TODAB olarak bu talepleri en iyi şekilde yerine getireceklerini söyledi.

İran’a yapılan sektörel ticaret heyeti programından çok başarılı sonuçlarla döndüklerini kaydeden Şahin, bir sonraki programı Özbekistan’da yapılmasının planlandığını ifade etti.      

Şahin, kaçak, sertifikasız tohum satışının önlenmesi için çalıştıklarını,  binde üç komisyon konusunun ise kısa zamanda çözülmesi beklediklerini sözlerine ekledi.

***

‘’ 1980’den sonra özel sektörün devreye girmesiyle yeni bir dönem başladı’’

TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz ise TODAB’ın düzenlediği istişare toplantılarının çok başarılı geçtiğinin altını çizerek başladığı konuşmasında TODAB üyesi bayilerin sertifikalı tohumluk kullanımın yaygınlaşması ve kayıt dışılığın önlenmesi için çok önemli görevler üstlendiklerini kaydetti.

 Türkiye’de tohum üretimi ve dağıtımının tarihçesi hakkında kısaca bilgi veren Yılmaz, özellikle 1980’den sonra özel sektöründe yer aldığı yeni bir dönemin başladığını kaydetti. Yılmaz, TÜRKTOB ve bağlı birlikler kurulmadan önce ihracatın ithalatı karşılama oranının %38 olduğunu, 2017 yılında ise bu oranın %73’e çıktığını, fide, fidan ve süs bitkileri eklendiğinde ise ihracatın ithalatı karşılama oranının %92’ye yükseldiğini vurguladı.

Yılmaz ayrıca,  2017 yılında miktar bazında ihracatın ithalatı geçtiğini, 40 bin ton tohum ithalatına karşılık, 44 bin ton tohum ihraç edildiğini aktardı.

‘’ Hedefimiz %40 olan sertifikalı tohumluk kullanım oranını %80’e çıkarmak’’

1990’lı yıllarda 100 bin tonu aşmayan sertifikalı tohumluk üretiminin 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona yükseldiğini ama bu başarının daha da artması gerektiğini kaydeden Yılmaz, ‘’ Her yıl toprakla buluşan tohumluk miktarı 2 milyon 700 bin ton civarında. Bunun ancak %40’ını sertifikalı tohum olarak üretiyoruz. Tohumculuğun daha gelişmiş olduğu ülkelere baktığımız zaman bu oranların %80-85 olduğunu görüyoruz.  Bizimde hedefimiz budur. Bu da 2 milyon ton sertifikalı tohumluk üretimini gerektirir. Sektör olarak 2023 yılında bu üretim rakamına ulaşacağımıza inanıyorum.’’ dedi.

Kaliteli tohumlukların üretimini ve ihracatını arttırmak, AR-GE çalışmalarına ve markalaşmaya daha çok önem vermek, kayıt dışı, kaçak tohumluk üretimi ve ticaretinin önlenmesini sağlamak, üretim ve kullanım desteklerinin arttırılması ve mevzuatların güncellenmesi konularının gündemlerinin ilk sıralarında olduğunu kaydeden Yılmaz,  sektörün bilgi ve eğitim ihtiyacının daha etkin bir şekilde karşılanması için TÜRKTOB ve alt birliklerin tüm gücüyle çalıştığını söyledi.

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, sektörel birlikteliğin pekişmesi ve daha güçlü bir tohumculuk sektörünün oluşması için istişare toplantılarının çok faydalı olduğunu kaydetti.

TODAB 11. İstişare Toplantısı TODAB Genel Sekreteri Mustafa Doğan’ın  ‘’TODAB’ın Yapısı ve  Tohumluk Dağıtım Sektörü Stratejik Planı’’, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Dairesi Koordinatörü Zafer Yaşar’ın ‘’Tohumculuk Destekleri’’,  emekli öğretim üyesi Prof.Dr. Fahri Altay’ın    ‘’ Tohumculuğun Dünü, Bugünü, Yarını ‘’ konulu sunumlarıyla devam etti.

Sunumların ardından TODAB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, TODAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Aykut Hacıoğlu, Tohumculuk Dairesi Koordinatörü Zafer Yaşar ve Prof.Dr. Fahri Altay’dan oluşan heyet, TODAB üyesi bayilerin sorularını yanıtladı.

TODAB İstişare Toplantısında Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne (TAGEM) bağlı araştırma enstitüleri stant açarak yeni tohum çeşitlerini tanıttı.

 - 1

 - 2