TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN PAKDEMİRLİ: "EN YÜKSEK ARTIŞI SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DESTEĞİNE YAPTIK"

BAKAN PAKDEMİRLİ:

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, çiftçilerin en fazla nakdi desteğe ihtiyaç duyduğu ilkbahar döneminde ödemelere hız verdiklerini belirterek, nisan ayı itibarıyla bitkisel üretim desteklemelerinin % 51'inin çiftçilere ödendiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli'nin konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

"Çiftçilerimizin nakdi desteğe en fazla ihtiyaç duyduğu ilkbahar döneminde, bitkisel üretim destekleme ödemelerini aksatmadan çiftçilerimizin hesaplarına yatırdık.

Bu bağlamda, bitkisel üretim destekleme bütçesinin %51'ine tekabül eden 6,27 milyar TL'yi nisan ayı itibarıyla çiftçilerimize ödedik. Destekleme bütçesinin kalan 6 milyar TL'lik kısmını ise ödeme takvimine göre çiftçilerimizin hesaplarına yatırmaya devam edeceğiz.

Yine bu dönemde artan gübre fiyatları karşısında çiftçilerimizin olumsuz etkilenmemesi ve tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi için mevcut gübre desteklerini %100 oranında artırdık.

Ayrıca Fark Ödemesi Desteği kapsamında; kütlü pamuk primini %37,5, yağlık ayçiçeği primini% 25 artırdık. Destekleme birim fiyatlarında ise en yüksek artışı sertifikalı tohum kullanım desteğine yaptık."

KAYNAK: tarimorman.gov.tr