TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN PAKDEMİRLİ: “SAHİP OLDUĞUMUZ BİLGİ VE BİRİKİMİ DOST VE KARDEŞ ÜLKELERLE PAYLAŞMAYA HAZIRIZ”

BAKAN PAKDEMİRLİ: “SAHİP OLDUĞUMUZ BİLGİ VE BİRİKİMİ DOST VE KARDEŞ ÜLKELERLE PAYLAŞMAYA HAZIRIZ”

"Can ve Mal Kayıplarında Meteorolojik Kaynaklı Afetler Önemli Yer Tutuyor"

"2020'de Toplam 984 Meteorolojik Karakterli Afet Rapor Edildi"

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün (MGM), 84. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen, "Çevrim İçi Türk Dünyası Meteoroloji Forumu" etkinliğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın, Azerbaycan Başbakanı Ali Esedov'un, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katılım sağladığı programda konuşan Bakan Pakdemirli, "Ata yurdumuz, ana ocağımız olan Türk dünyasından mevkidaşlarım, Türk dünyası ülkelerinin çok değerli büyükelçileri ve meteoroloji genel müdürleri ile bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum." dedi.

I.Türk Dünyası Meteoroloji Forumu'nun, Türk dünyası ile yeni iş birliklerine örnek ve ilham vesilesi olmasını dileyen Bakan Pakdemirli, "Tarihi, coğrafi ve kültürel olarak güçlü bağlarımız olan dost ve kardeş ülkelerle meteoroloji alanında var olan iş birliğini geliştirmek ve kurumsallaştırmak en önemli amaçlarımızdan olmalı." diye konuştu.

Sahip Olduğumuz Bilgi Ve Birikimi Dost Ve Kardeş Ülkelerle Paylaşmaya Hazırız

Bakanlıklarına bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son 19 yılda gözlem sistemlerinden süper bilgisayarlara, veri tabanından araştırma geliştirme çalışmalarına kadar hemen hemen tüm çalışma alanlarında yaptığı yatırımlarla adeta bir destan yazdığının altını çizen Bakan Pakdemirli şöyle devam etti:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son 3 yılda özellikle iklim, zirai meteoroloji ve uluslararası ilişkiler konularında kurumsal gelişimine katkıda bulunacak adımlar attı. Gerçekleştirdiği projelerle görünürlüğünü artırmasıyla birlikte, ülkemizin en güvenilir kurumu seçildi. Bu çevrede sahip olduğumuz bilgi ve birikimi dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaya, bu ülkelerde var olan bilgi birikiminden ve kapasitesinden yararlanmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Tabi bu bilgi birikimini ve başarılarımızı; 2000 yılından beri Dünya Meteoroloji Örgütü Bölgesel Eğitim Merkezimiz vasıtasıyla başta bölge ülkeleri olmak üzere tüm dünya ile paylaşıyoruz. Bu kapsamda; 150 farklı ülkeden 1.700'den fazla uzmanı, Bölgesel Eğitim Merkezimiz tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında ağırladık, mesleki gelişimlerine katkıda bulunduk. Üyesi olduğumuz Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Teşkilatı (EUMETSAT) ile birlikte geliştirdiğimiz Orta Asya için Uydu Verisi (SADCA) projesi ile Türk dünyasından 5 ülkenin kaliteli uydu verilerine erişimine imkân sağladık."

Can ve Mal Kayıplarında Meteorolojik Kaynaklı Afetler Önemli Yer Tutuyor

Büyük bir coğrafya ve farklı iklim bölgelerine sahip olan ülkemizde de; can ve mal kaybına sebep olan afetlere bakıldığında meteorolojik kaynaklı afetlerin önemli bir yer tuttuğunun görüldüğünü vurgulayan Bakan Pakdemirli, "Türkiye'de, özellikle son yıllarda değişen iklim koşullarının da etkisi ile meteorolojik afetlerin oluşum sayıları ve şiddetinde artış görmekteyiz. Ülkemizin, iklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın olumsuz etkilerine en fazla maruz kalacak bölgeler arasında olan, Akdeniz Havzası'nda yer alması dolayısıyla, gelecekte de bu artışların devam edeceğini söyleyebiliriz." açıklamasını yaptı.

2020'de Toplam 984 Meteorolojik Karakterli Afet Rapor Edildi

Ülkemizde özellikle 2000'li yıllardan sonra meteorolojik afetlerin oluşum sayılarında belirgin bir artış görüldüğünü ifade eden Bakan Pakdemirli, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre, 2020 yılı içerisinde toplam 984 meteorolojik karakterli afet rapor edildi. En fazla görülen meteorolojik afet 297 olay ile şiddetli yağış veya sel afetidir. İkinci sırada ise 262 olay ile fırtına afeti yer almaktadır. 2020 yılında; 223 dolu afeti meydana gelmiş olup, görülen afetler içerisinde üçüncü sırada yer almakta. Uzun yıllar dağılımına bakıldığında 2020 yılı içerisinde meydana gelen meteorolojik afet sayısı 1940-2020 periyodu içerisindeki en yüksek değer olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Afetlere Hazırlıklı Olmak Önemli

"Meteorolojik karakterli doğal afetlerden kaynaklanan; büyük can ve mal kayıpları ve bu afetlerdeki artışın gelecekte de süreceği göz önünde bulundurulduğunda, afetlere hazırlıklı olmanın önemi ortaya çıkmaktadır." diyen Bakan Pakdemirli sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hazırlıklı olmak, afet zararlarının azaltılmasında ve toplumun afetlere karşı direncinin artırılmasında büyük rol oynamaktadır. Bu kapsamda Bakanlığıma bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son 3 yılda önemli projeler gerçekleştirdi. Burada, her biri için bir oturum boyunca konuşabileceğimiz projeleri kısaca özetlemek istiyorum.

Meteorolojik uyarıların daha kolay anlaşılması amacıyla, Avrupa ülkeleri tarafından da kullanılmakta olan, renk kodlu uyarılara geçerek, yerli ve millî imkânlarla geliştirdiğimiz Meteo Uyarı Sistemi'ni devreye aldık.

Afet sonrasında, afet bölgelerinde görevli yetkililer ile vatandaşların en kısa sürede bilgilendirilmesi amacı ile Mobil Gözlem ve Tahmin Merkezini hizmete aldık. Gerekli tüm teçhizatla donatılan Meteoroloji Tırı, gerekli olması durumunda afetlerden sonra bölgeye giderek tüm meteorolojik hizmeti sağlayacak kapasitededir. Mobil Merkezimiz, afet ve acil durumlar dışında eğitim ve tanıtım amaçlı da kullanılmaktadır.

422 ilçe için uyarı vermekte olan Zirai Don Uyarı Sistemi (ZDUS), ülkemizdeki tüm ilçeleri kapsayacak şekilde güncellenerek, çiftçilerimizin hizmetine sunuldu. Bakanlığımızın taşra teşkilatında görevli, 3 bin 400 teknik personelimize zirai meteoroloji eğitimi verdik. Ayrıca; Zirai Meteorolojik Uygulamalar ile kuvvetli meteorolojik olayların tarıma etkileri ve korunma yöntemleri anlatıldı. Tarımsal Kooperatif ve Tarımsal Birlikler vasıtası ile meteorolojik uyarıların çiftçilerimize doğrudan kısa mesaj yoluyla ulaştırılması sağlandı.

Yine "Tarımsal Hava Tahmini" sistemimizin mobil uygulamasını geliştirdik ve çiftçilerimizin kullanımına sunduk. Bu sayede karmaşık topoğrafyaya sahip dağlık arazilerde, rüzgar hızı ve yönü ani değişimler göstermektedir.

Ayrıca; bu alanda da deniz-kara etkisi, bakı-güneş yönü ve vadi-yamaç ilişkilerini hesaplamalara dahil eden ve 30 metreye kadar çözünürlük sunan rüzgar simülasyon programının (WindNinja) Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzce entegrasyonu ve kalibrasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Çok yüksek çözünürlüklü rüzgar tahminleri, orman yangınları ile etkin mücadelede kullanılmaya başlanmıştır.

Bu tahminler; rüzgar enerjisi tahmini, İHA uçuşları, yamaç paraşütü ve sıcak hava balonu gibi havacılık faaliyetlerine de katkı sağlayacaktır."

Türk Dünyası Meteoroloji Birliğinin Kurulmasıyla Yerli Yazılımları Türk Dünyasının Kullanımına Açacağız

Ülkemizin meteoroloji alanında katettiği mesafeyi her zaman olduğu gibi bundan sonra da kardeşlerimizle paylaşmaya hazır olduklarına vurgu yapan Bakan Pakdemirli, "İnşallah; Türk Dünyası Meteoroloji Birliğinin kurulması ile de; yerli ve millî kaynaklarla geliştirilen METCAP, MeteoUYARI, Piri Reis, Hezarfen, Orman Yangınları Meteorolojik Erken Uyarı Sistemi ve mobil uygulamalar gibi yazılımların Türk dünyasına sağlanması ve ortak yazılımlar geliştirilmesini sağlayacağız. Tabi bu çalışmalarla birlikte; yerli ve millî imkânlarla üretilmesi çalışmalarını sürdürdüğümüz Meteoroloji Radarları ile Radyosonde gibi gözlem sistemlerinin Türk dünyasının hizmetine sunulması ve hızlı teknoloji transferi; gözlem sistemlerinin planlanması, kurulumu ve işletilmesi alanlarındaki bilgi ve tecrübelerimizin Türk dünyası ile paylaşılması; oluşturulan bilgi birikiminin ve deneyimlerin paylaşılmasına yönelik ortak, süreli bilimsel bir yayın çıkarılması; Dünya Meteoroloji Örgütü Bölgesel Kalibrasyon Merkezi olarak laboratuvarlarımızın Türk dünyasının hizmetine açılması; meteoroloji alanında yapay zeka uygulamaları kapsamında ortak proje yapılması ana çalışmalarımız arasındadır." diye konuştu.

Ortak Zeminde Çalışmayı ve İş Birliği Kültürünü Geliştirmeyi Hedefliyoruz

Kurulması sürecini takip ettikleri "Batı Asya Toz Tahmin, Uyarı ve Değerlendirme Merkezi" ile de ortak zeminde çalışma ve iş birliği kültürünün geliştirilmesini hedeflediklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, "Merhum İsmail Gaspıralı'nın da dediği gibi: "Dilde, Fikirde, İşde Birlik!" bizim Türk dünyası ile olan en büyük amacımızdır. Biz tüm bu birikimlerimizi ve teknolojimizi sizler ile paylaşmaya, ülkeler arası bilgi erişimini kolaylaştırarak bilginin kalitesini ve doğruluğunu arttırmaya hazırız." diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr