TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BİTLİS TARIMDAN 3 MİLYAR TL KAZANDI

BİTLİS TARIMDAN 3 MİLYAR TL KAZANDI

Bitlis’te tarım ve hayvancılık sektörü 2020 yılında ilin ekonomisine 3 milyar TL kazandırırken, bu rakamın bu yıl %30 artması bekleniyor.

Bitlis’in 2020 verilerini paylaşan Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, son yıllarda uygulanan politikalardan sonra özellikle kuru fasulyede Türkiye’nin %80’lik kısmının Bitlis’ten karşılandığını söyledi. 

2020 yılında 32 bin ton kuru fasulye üreterek Türkiye sıralamasında 3’üncü olduklarını dile getiren Çelik, pandemi sürecinde boş arazi kalmayacak şekilde üretim yaptıklarını, bunun da başta çiftçi olmak üzere ülke ekonomisine ciddi girdiler sağladığını ifade etti.

Çelik, pandeminin üretim alanında kendilerine ve çiftçilere zor zamanlarda nasıl üretim yapılabileceği konusunda tecrübe kazandırdığını belirterek, “2020 yılındaki üretimlerde koronavirüsle nasıl hareket edeceğimizi öğrendik. Üretim alışkanlıklarımızda bir aksama olmasın diye tecrübe edindik. İnşallah 2021 yılında tecrübelerimizle interaktif bir şekilde tarımsal ve hayvansal üretimlerimizi artırarak devam ettireceğiz. TÜİK rakamları henüz açıklamadı ancak 2019 yılında Bitlis ilinin tarımsal, hayvansal ve su ürünleri üretiminde toplam bir üretim değeri vardı. Bu rakam 2019’da 2 milyar 3 milyon TL’ydi. Biz bunu yaklaşık %30’a yakın artırdık. 2020 yılında bu rakamın 3 milyar TL olacağını düşünüyoruz. İnşallah 2021 yılında daha özverili, daha gayretli çalışmalarla ve uygulayacağımız projelerle beraber hedef olarak 4 milyar TL’yi çıta olarak koyduk. Başarıda limit yoktur, sınır yoktur. Biz çok çalışacağız ve bu başarı merdivenini tırmanacağız. Bıraktığımız yerde ise bizden sonrakiler gelip devam edecek. Biz, bizden sonrakilere yol açacağız. Üreticilerimiz ve çiftçilerimizle beraber sürekli sahada olacağız. Hem onların hem de bizim katkılarımızla beraber eğitimlerimiz ve projelerimizle üretimlerimizi her geçen gün artıracağız.” dedi.