TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİNE YOĞUN İLGİ

KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİNE YOĞUN İLGİ

Kırıkkale’de küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla başlatılan "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi yoğun talep gördü.

Kırıkkale Valiliğinin öncülüğünde, hayvancılığın geliştirilmesi, yerli ırk koyun yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve kırsalda yaşayan vatandaşların hayat standartlarının yükseltilmesi amacıyla hayata geçirilen "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi" yoğun ilgi gördü. Projeye merkez ve ilçelerden toplam 703 çiftçi başvuru yaptı. Bahşılı ilçesine bağlı Çamlıca köyünde yetiştiricilik yapan Cemal Gündoğdu, projeden faydalanarak aldığı 50 adet koyunu sürüsüne kattı.

Projeden yararlanmaya hak kazanan çiftçilerin koyunları almaya başladıklarını belirten Vali Yunus Sezer, şu ana kadar 703 çiftçinin başvuru yaptığını söyledi.

“Çiftçilerimiz koyunlarımızı almaya başladılar”

Sezer, “Bugün ilimiz açısından çok sevindirici bir projenin çıktılarını görmek için geldik. Bundan 3 ay önce Ziraat Bankası Genel Müdürlüğümüzün öncülük ettiği ilde de Valiliğimizin koordinesinde Tarım Ve Orman İl Müdürlüğümüzün takip ettiği ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Bedenim Var’ projemizin gerçekleştiği alanları görmek için geldik. Proje çok güzel  ve ilimizde de bu projeye karşı çok büyük bir talep var. Şu ana kadar 703 çiftçimizin başvurusu var. Bu başvurular değerlendiriliyor. Bir taraftan da projeden yararlanmaya hak kazanan çiftçilerimiz koyunlarını almaya başladılar.” dedi.

“Elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz”

Küçükbaş hayvan sayısını 200 bine tamamlamak istediklerini ifade eden Sezer, “Bugün de Bahşılı ilçemizde çiftçimizle beraberiz. Koyunlarını almış. İnşallah ilimize hayırlı olur. Küçükbaş hayvancılığı seven bir il Kırıkkale. Hedefimiz şu anda 145 bin olan küçük havyan sayımızı 200 bine tamamlamak. Önümüzde de 5 yıllık bir süre var. Başvuru yapan 703 kişiyi yararlandırmak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Önümüzdeki sene de bu proje aynı şekilde devam edecek. Çiftçilerimiz de çok memnun imkânları da çok iyi, kredi imkânları da iyi hayırlı olsun.” ifadesini kullandı.