TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

POLATLI SOĞANI COĞRAFİ İŞARET ALDI

POLATLI SOĞANI COĞRAFİ İŞARET ALDI

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yetiştirilen Polatlı soğanı, Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret tescil belgesi aldı.

Polatlı Ticaret Odasının Polatlı soğanı için Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odasının katkıları ile Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığı coğrafi işaret tescil başvurusu, geçtiğimiz hafta olumlu sonuçlandı. 

Soğan dışında üç farklı ürün için de coğrafi işaret tescili almak için başvurduklarını ifade eden Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Polatlı çorbası, Polatlı gözlemesi ve Karemiş karadutlu boza için başvuru yaptıklarını belirtti.

Türkiye’nin soğan ihtiyacının %36’sını Polatlı’nın karşıladığını belirten Sakarya, "Hepinizin bildiği gibi üzerinde yaşadığımız bu bereketli topraklara ev sahipliği yapan ilçemizin maalesef tescilli bir ürünü bulunmuyordu. Uzun zamandır planlarımız arasında yer alan coğrafi işaretli ürünler arasına Polatlı soğanını dahil etmek bizim dönemimize nasip oldu. Türkiye nüfusuna göre tüketimin %36'sını karşılayan sofralarımızın vazgeçilmezi Polatlı soğanının markalaşarak iktisadi anlamda değerine değer katacağından şüphemiz yoktur. 1 Mayıs 2020 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığımız başvuru 4 Ocak 2021 tarihli 92 sayılı resmî coğrafi işaret ve geleneksel ürün bülteninde nihai sonuca ulaşmıştır. Soğan ile birlikte eş zamanlı başvurusunu yaptığımız karadutlu boza için ise önümüzdeki günlerde güzel haberleri siz kıymetli basın aracılığı ile paylaşacağız." dedi.

Ülkedeki kıymetlere değer katmayı hedeflediklerini belirten Sakarya, "Elimizdeki kıymetlere değer katmak için çalışacağız. Şükürler olsun ki Allah toprağın üstündeki binlerce kıymetli hazineleri biz kullarına atfetmiş. Yaklaşık 10 aylık süreçte bizlere desteklerini esirgemeyen İlçe Tarım Müdürümüz Burhanettin Sütçü ve çalışanlarına, Ziraat Odası Başkanımız Zekai Köseoğlu ve çalışanlarına şükranlarımı sunarım." diye konuştu.

Ankara’nın 14 coğrafi işaretli ürünü bulunuyor. Ankara’nın diğer coğrafi işaretli ürünleri şöyle:

"Ankara döneri, Ankara erkeç pastırması, Ankara simidi, Ankara tava, Beypazarı kurusu, Çubuk agat taşı, Çubuk turşusu, Gölbaşı sevgi çiçeği, Kalecik çöreği, Kalecik ekmeği, Kalecik karası üzümü, Kızılcahamam bazlaması, Nallıhan iğne oyası, Nallıhan örtmesi."