SAVAŞ AKCAN: "KDV DÜŞÜRÜLMELİ, SÜS BİTKİLERİ DESTEK KREDİLERİNDEN DAHA ÇOK FAYDALANMALI"

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Süs Bitkileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan'ın sözleri Ulusal Kanal'ın haber bültenlerinde yer aldı.

Sakarya Kırkpınar Sahili Sapanca'da Sakarya Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde düzenlenen Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı'nda açtığı stant ile süs bitkisi sektörü ile buluşan SÜSBİR, sektör temsilcileri, süs bitkisi severler ve medya ile bir araya geldi.

TÜRKTOB ve SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan SÜSBİR standında yaptığı açıklamada, "3 kat daha fazla ihracat yapıyoruz. Aldığımızdan 3 kat daha fazla satıyoruz. Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere Avrupa'ya, Körfez ülkelerine çok ciddi miktarda süs bitkisi ihracatımız var. İlerleyen süreçte dünyada kuzey yarım kürenin en çok süs bitkisi üreten ülkesi olacağımıza inanıyoruz.  

Her geçen gün tarımda girdi maliyetleri artmakta. Bununla mücadele eden sektörümüz tarımsal destek kredilerinden hakettiği kadar faydalanamamaktadır.

Bitkisel üretim içerisinde KDV'nin %20 olarak uygulandığı tek ürün grubu süs bitkileri. Uluslararası arenada rekabet edebilmek ve dah çok üretmek için KDV'nin ciddi oranda, %1'lere düşürülmesi gerekiyor." dedi.


Benzer İçerikler