TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN DIŞ TİCARETTEKİ REKABET GÜCÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

TOHUMCULUK SEKTÖRÜNÜN DIŞ TİCARETTEKİ REKABET GÜCÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Tohumculuk Sektörünün Dış Ticaretteki Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Projesi Çalıştayı Yapıldı

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü (TEPGE) iş birliği ile yürütülen "Tohumculuk Sektörünün Dış Ticaretteki Rekabet Gücünün Geliştirilmesi" projesine yönelik çalıştay, TÜRKTOB'da gerçekleştirildi.

Çalıştayda ilk olarak sektörün mevcut durumu, potansiyeli ve dış ticaret olanakları değerlendirildi ve TEPGE tarafından hazırlanan Sektörün Güçlü ve Zayıf Yönleri ile Fırsatlar ve Tehditler (GZFT) analizine son şekli verildi.  

Daha sonra gruplar halinde GZFT analizi için gerekli olan puanlama ile sektörün dış ticaretteki mevcut durumu ve sorunlarına ilişkin hazırlanan anket çalışması yapıldı.

Tüm katılımcılar ile genel bir değerlendirme yapılarak sektörün sorunları, sorunlara ilişkin çözüm önerileri, alınması gereken tedbirler tartışıldı ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Çalıştay sonunda proje raporuna ilişkin yapılacak çalışmanın detayları konuşuldu ve planlaması yapıldı.

Çalıştaya TÜRKTOB, Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB), Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR), Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) yöneticileri ve teknik personelleri ile TEPGE Müdürü Dr. Uğur İlkdoğan ve proje ekibi katıldı.

 

17 Ocak 2023