TÜRKİYE - AZERBAYCAN TARIMSAL İŞ BİRLİĞİ HER GEÇEN GÜN DAHA İLERİYE GİDİYOR


 

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Azerbaycan’da temaslarda bulundu.

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliğinin (TYAB) düzenlediği programda sektör heyetine başkanlık eden TÜRKTOB Başkanı Güler’in yoğun ziyaret trafiğinde Azerbaycan Tarım Bakanlığı, Bakü Büyükelçiliği, Azerbaycan Gıda Güvenliği Ajansı, Azerbaycan Tohumcular Birliği ve Caspian Agro 18. Azerbaycan Uluslararası Tarım Fuarı vardı.

Azerbaycan Tarım Bakanı Mecnun Memmedov, Bakan Yardımcıları Elçin Zeynalov ve Sarvan Caferov ile görüşen TÜRKTOB Başkanı Güler’in gündeminde Azerbaycan’a ihracat yapan firmaların yaşadıkları sorunlar, mevzuat birlikteliğinin sağlanması, sertifikalı fidan kullanımı, fidancılıkta sertifikalandırma sistemlerinin uyumlaştırılması ve ihracata konu olan ürünlerin kalitesi gibi iki ülke ticaretini etkileyen maddeler yer aldı.

Azerbaycan Tarım Bakan Danışmanı Zaur Aliyev, Tarım Hizmetleri Ajansı (AGRAR) Direktörü Sardar Hajiyev, Bitkisel Üretim Organizasyonu ve İzleme Dairesi Başkanı İmran Cumşudov, Meyve -Sebze Dairesi Başkanı Surkhay Novruzov ve Dış İlişkiler Daire Başkan Yardımcısı Tahmina İbrahimova’nın katıldığı toplantıda ilk olarak Türkiye Tohumculuk Sektörü ve Türkiye Tohumcular Birliği ve Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) hakkında bilgi verildi.


 

Azerbaycan Tarım ve Orman Bakanlığında gerçekleşen görüşmede; uzun soluklu iş birlikleri için AR-GE alt yapısı olan Türk firmaların Azerbaycan’da da faaliyet göstermesinin kolaylaştırılması, yasal ve teknik konularda koordinasyonun sağlanması için çalışma grupları oluşturulması, ortak eğitim faaliyetlerinin düzenlenmesi ve ECOSA ülkelerini kapsayan çeşit kataloglarının hazırlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

Heyet, Türkiye Bakü Büyükelçisi Prof. Dr. Cahit Bağcı’yı da makamında ziyaret etti.


 

Ziyarette, Bağcı’ya TÜRKTOB hakkında bilgi verildi. Azerbaycan ile başta tohumculuğu geliştirmek olmak üzere tarım alanında yapılabilecek iş birliktelikleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ziyarette Bakü Tarım Müşaviri Hakan Kalender de hazır bulundu.

Azerbaycan Gıda Güvenliği Ajansını da ziyaret eden heyet, burada da ortak AR-GE faaliyetlerinin kapsamının genişlemesi ile bitki sağlığı sertifikalarının karşılıklı olarak tanınır hale getirilmesi ve karantina zararlıları için yapılacak çalışmaları görüştü. Heyet, ajansın çalışmaları hakkında bilgiler aldı.


TÜRKTOB Başkanı Hacı Ömer Güler ve Heyeti, Azerbaycan Tohumcular Birliği Başkanı Medina Aliyeva ile de görüştü. Görüşmede iki ülke ilişkilerini daha da sağlamlaştırmak ve geliştirmek için her türlü projeye hazır olduğunun altı çizildi.

Güler ve beraberindeki heyet, Caspian Agro 18. Azerbaycan Uluslararası Tarım Fuarı’nda yer alan Türk firmalarını ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu.

 

14-16 Mayıs 2024 / Azerbaycan  / Bakü


 

Benzer İçerikler