TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

URLA'DAN DUABİ VE İNGİLTERE'YE ENGİNAR İHRACATI

URLA'DAN DUABİ VE İNGİLTERE'YE ENGİNAR İHRACATI

Urlalı sakız enginar üreticisi İlker Çapacı, ürünlerini hem Türkiye’nin dört bir yanına hem de Dubai ve İngiltere gibi çeşitli ülkelere satıyor.

İzmir’in Urla ilçesinde yetişen sakız enginarları, başta İzmirliler olmak üzere tüm Türkiye’den ilgi görüyor. 45 yaşındaki enginar üreticisi İlker Çapacı, Urla’daki tarlalarında yetiştirdiği organik enginarları tüm Türkiye’ye kargoyla gönderiyor.

Yurt içi ve yurt dışından yoğun siparişler aldıklarını söyleyen Çapacı, Dubai ve İngiltere’den bile sipariş alıyor. 

Onlarca dönüm alanda enginar yetiştiren Çapacı, “Daha önce otellere de enginar veriyorduk. Pandemiden dolayı oteller kapandığı için şu anda %9O tavsiye üzerine satış yapıyoruz. Vakumlayıp kargo ile gönderiyoruz. Kargo ile yurdun her yanına enginar gönderiyoruz. Hatta Dubai ve İngiltere’ye kadar enginarlarımız gitti.” diye konuştu.

Ürettikleri enginarlar hakkında bilgi veren Çapacı, “Ben kendimi bildim bileli çiftçilik ve manavlık yapıyorum. Enginar yetiştirmeye 15 yıl önce başladım. Doğal ve ilaçsız üretim yapıyoruz. Kalite ve hijyene önem veriyoruz. Urla’nın meşhur sakız enginarını yetiştiriyoruz. Enginar artık tüm dünyaya yayıldı. Dünyada var olan enginar çeşitleri Türkiye’ye geldi. İtalyan, İspanyol, Amerikan, Kıbrıs, Mısır, sakız enginarı gibi birçok çeşidi var. Bunların içinde ülkemize ayak uydurmuş, iklim şartlarına uygun enginar çeşidi sakız enginarı diyebiliriz. Enginarın Urla’daki kişiliği dünyanın hiçbir yerinde yok. Farklı bir özellik oluşturmuş kendine.” dedi.

Çapacı, “İzmir’deki tüketiciler de Urla’daki tarlamıza gelip direkt tarladan ürün alabilir. Uzaktan siparişlerde enginarlarımız sipariş geldiği gün bahçeden kesilerek taze taze ayıklanıp kargolanıyor.” ifadelerini kullandı.