TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ARABAN'DA SARIMSAK DİKİMİ BAŞLADI

ARABAN'DA SARIMSAK DİKİMİ BAŞLADI

Türkiye’nin önemli sarımsak üretim merkezlerinden olan Gaziantep’in Araban ilçesinde sarımsak dikimi başladı.

Gastronomi kenti Gaziantep’te, Araban sarımsağının 2021-2022 yılı dikimi başladı. 

Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, Araban Ovası’nda 25 bin dönüm alanda 2021-2022 yılı sarımsak dikimine başlandığını belirterek, çiftçilere bereketli bir sezon diledi. 

Sarımsak dikim alanında çiftçileri ziyaret eden Araban Ziraat Odası Başkanı Hasan Altun, Araban’ın Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının %30’unu karşıladığını belirtti. 

Altun, “Büyüklük, diş yapısı ve kalitesiyle çok özel bir sarımsak. Coğrafi işaretini aldık. İçerisinde çinko, magnezyum gibi en önemli minareleri bulundurmaktadır. Bütün bilim dünyası son yıllarda dünyayı etkisi altına alan Covid-19'a karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için sarımsak yiyin diyor. Bunun için Araban sarımsağını daha çok üretip bütün dünyaya satmamız için daha çok üretmemiz gerekiyor. Araban sarımsağının şifa olduğunu bütün dünyaya göstermek için Arabanlı üreticilerimiz Araban Ovası’nın verimli topraklarında sarımsak üretim alanlarını her yıl genişletiyor.” dedi.

Dikim ile hasat arasının 5 ay sürdüğünü kaydeden Altun, "Araban sarımsağı 9 ay gibi süren uzun bir süre içerisinde toprakta daha uzun kalarak topraktan daha uzun süreyle besleniyor. 9 ay boyunca bir bebek gibi aşama aşama bakımını yaparak yetiştiriyoruz. Arabanlı sarımsak üreticilerimiz 9 ay boyunca bakımını yaparak emek verip özel olarak yetiştirdikleri Araban sarımsağını insan sağlığı için yurt genelindeki tüm sofralarda güvenle tüketilmesi için tüm pazarlara tüccarlar tarafından ulaştırılıyor." diye konuştu.

Arabanlı sarımsak üreticilerinden Hasan Aslan, "17 yıldan bu yana sarımsak üreticiliği yapıyorum. Bu yıl ilçeye bağlı Yolverek kırsal mahallesi Örencik mevkisinde ve Araban Ovası’nın değişik bölgelerinde yaklaşık 2 bin dönüm civarındaki alanda sarımsak dikimine başladım. Yıllardır sarımsak üreticiliği yapıyorum, Araban sarımsağını Türkiye’nin her bölgesindeki tüccarlara satıyorum. Kalitesiyle ülke genelinde ün yapmış olan Araban sarımsağının ünü ülke sınırlarını aştı Allah’a şükür." ifadelerini kullandı.