TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ARICILARA VERİMİN ARTMASI İÇİN EĞİTİM VERİLİYOR

ARICILARA VERİMİN ARTMASI İÇİN EĞİTİM VERİLİYOR

Türkiye’de en fazla bal üretiminin yapıldığı Ordu’da arıcılar için bilgilendirici eğitim düzenleniyor.

Bu yıl 4 ilçede düzenlenecek olan ve farklı ilçelerden de arıcıların katılım sağlayacağı eğitimler ile hem arıcılığın sürdürülebilirliği, hem de balda verim ve kaliteyi arttırmanın yolları gibi konular ele alınıyor.

Türkiye'de bal üretiminde 610 bin kovan varlığı ve 2 bin 500 arıcı ile birinci sırada olan Ordu’da, arıcıların daha fazla bilgilendirilmesi, kalite ve üretimin artması adına bilgilendirici eğitim toplantıları devam ediyor. 

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği öncülüğünde düzenlenen ve ilçelerdeki arıcıların katılım sağladığı toplantılarda, arıcılara hem mevcut arı hastalıkları ve zararları ile ilgili bilgiler aktarılıyor, hem de balda kalıntının önlenmesine yönelik eğitim veriliyor.

“Balda çeşit ve kaliteyi arttırabilirsek, arıcılığın Ordu’ya sağladığı ekonomik katkıyı da artırırız”

Çatalpınar ilçesinde arıcılara yönelik eğitim programı hakkında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, arıcıların Türkiye’nin değişik yerlerine gitmek sureti ile bal üretimi yaptıklarını söyledi. 

Gezgin arıcıların, Ordu ekonomisine yıllık yaklaşık 400 milyon TL katkı sağladığını söyleyen Yılmaz, “Bu katkının daha fazla olmasını ve arıcılarımızın daha fazla kazanmasını istiyoruz. Bunun olacağına da inanıyoruz çünkü şu anda arıcılarımız bal üretimi ve bunun yanında bir miktar polen üretimi ile bu 400 milyon TL rakamlarına ulaşıyorlar. Eğer biz arı ürünlerini çeşitlendirebilirsek, balda kaliteyi arttırabilirsek, bu ilin ekonomisine arıcılık sektörünün yapmış olduğu katkıyı da daha artırabiliriz, bunun farkındayız. Bu amaçla çeşitli projeler uygulamak suretiyle ilimizde arı ürünlerinin çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

“Arıcılarımıza desteklerimizi sürdürüyoruz”

İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, arıcılığın büyümesi adına da desteklerin yapıldığını belirterek, “Özellikle farklı kaynaklardan dağıttığımız 10 binin üzerinde polen tuzağı ile polen üretimini artırmak istiyoruz, yine polen üretiminin yanında propolis ve arı sütü üretimini de ilimizde artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 

Önümüzdeki süreçte uygulayacağımız yeni projelerle yine polen tuzağı ve arı sütü üretimine yönelik malzemelerin dağıtımına devam edeceğiz. Yeni arıcılarımızı ve özellikle de kadın acılarımızı arı sütü ve polen üretimine yönlendirmiş, teşvik etmiş olacağız. Tabii tüm bunları yapabilmek için her şeyin başı eğitim diyerek arıcılarımızı bilgilendirmeye, bilinçlendirmeye yönelik eğitim çalışmalarına da ihmal etmeden devam ediyoruz. Şu anda Arı Yetiştiricileri Birliğimiz ile Çatalpınar ilçemizde bir eğitim programı düzenledik. Arıcılarımıza  mevcut arı hastalıkları ve zararları, balda kalıntının önlenmesi konularında eğitim veriliyor. Bu eğitimlerimize arıcılığın yoğun olarak yapıldığı ilçelerimizde devam edeceğiz.

Burada arıcılarımızı hem teknik konularda bilgilendirirken, bir yandan da arıcılık sektörünün ilimizde çok daha iyi yerlere gelmesi adına yapılacak çalışmalar, uygulanacak projeler, Bakanlığımızın desteklemeleri hakkında da arıcılarımıza bilgi vermiş oluyoruz ve onların taleplerini alıyoruz. Bu aldığımız talepler doğrultusunda da yeni projeler hazırlamak suretiyle arıcılık sektörünün ilin ekonomisine çok daha fazla katkı sağlamasını amaçlıyoruz. Bu noktada Birliğimiz önemli bir görev üstlenmiş durumda, Ordu Arı Yetiştiricileri Birliğimiz Başkan ve yöneticileri ile beraber sektörün çok daha iyi yerlere gelmesi adına, çalışmalarını ve projelerini devam ettirecek.” ifadelerine yer verdi.