TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

AYDIN MEMECİK ZEYTİNYAĞI İÇİN AVRUPA BİRLİĞİ SERÜVENİ BAŞLIYOR

AYDIN MEMECİK ZEYTİNYAĞI İÇİN AVRUPA BİRLİĞİ SERÜVENİ BAŞLIYOR

Aydın'ın tarımsal ürünlerinin ülkemizde ve dünya çapında tanınması adına coğrafi işaret çalışmalarına önem veren Aydın Ticaret Borsası, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenen Aydın memecik zeytinyağının Avrupa Birliği nezdinde tescillenmesi için ilk adımı attı.

Aydın Ticaret Borsası tarafından 2019 yılında Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurusu gerçekleştirilen ve 17 Eylül 2020 tarihinde coğrafi işaret tescili alınan Aydın memecik zeytinyağı için Aydın Ticaret Borsası, Avrupa Birliği tescil başvurusunda bulundu.

Aydın’ın verimli topraklarında yetişen, Aydın memecik zeytininden elde edilen Aydın memecik zeytinyağının, Aydın ili ve ekonomisi için önemli bir marka değeri taşıdığını ifade eden Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Aydın Ticaret Borsası tarafından Avrupa Birliği’ne tescil başvurusu yapılan Aydın memecik zeytinyağına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Başkan Çondur, “Borsamız tarafından tescillenen Aydın memecik zeytinyağının sahip olduğu katma değer, ilimizin ulusal ve uluslararası platformda bilinirliğine ve ekonomik gücüne katkı sunmaktadır. Ürünün coğrafi işaret tescilini almış olması o ürünün haksız rekabetten ve sahte markalardan korunmasını sağlamaktadır. Bu hususta Aydın Ticaret Borsası olarak ilimize özel ayırt edici özelliğe sahip tarım ürünlerinin uluslararası platformda tanınması noktasında Aydın kestanesinden sonra Aydın memecik zeytinyağının da Avrupa Birliği nezdinde tescillenmesi adına ilk adımı atmış ve başvurumuzu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 

Avrupa Komisyonunda gerekli inceleme sürecinin olumlu sonuçlanması ile birlikte Aydın memecik zeytinyağını taklitlerinden korumuş ve uluslararası platformda da tarımsal ürün zenginliğimizi tanıtmış olacağız" dedi.