TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN KİRİŞÇİ: "HUBUBATA VERMİŞ OLDUĞUMUZ GÜZEL BİR FİYATLA ÜRETİCİLERİMİZİN YÜZÜ GÜLMÜŞTÜR"

BAKAN KİRİŞÇİ:

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, "Hamdolsun hububata vermiş olduğumuz özellikle buğdaya vermiş olduğumuz ton başına 7 bin 450 lira gibi güzel bir fiyatla üreticilerimizin yüzü gülmüştür." dedi.

Bakan Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Çorum Kadeş Barış Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Mart 2022 tarihinde kendisini Tarım ve Orman Bakanı olarak görevlendirdiğini hatırlattı.

Üreticilerin sadece kendileri için üretmekle kalmayıp aynı zamanda bu ülkenin insanlarının da ihtiyaçlarını karşılamak için ürettiğine işaret eden Bakan Kirişci, "Üreticilerimiz; cefakâr ve her ne şart olursa olsun bu üretim faaliyetlerini sürdüren, bu ülkenin aziz vatandaşlarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Çorum da bir tarım memleketi. Tarım ile ilgili olarak Çorum'da çok güzel hizmetlerimiz var. Bu hizmetlerimizi üretici kardeşlerimiz bu yıl da başarılı şekilde sürdürmektedir. Buğday, arpa, ayçiçeği, mısır bu bölgenin önemli bitkileridir. Hamdolsun hububata vermiş olduğumuz özellikle buğdaya vermiş olduğumuz ton başına 7 bin 450 lira gibi güzel bir fiyatla üreticilerimizin yüzü gülmüştür. Biz üreticimizin yanında olduğumuzu her vesile ile gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci, 2002 yılında Çorum'da tarımsal destekler noktasında 30,8 milyon Türk lirası gibi destekler verilirken 2021 yılı sonu itibarıyla bu rakamın 329 milyon Türk lirasına çıktığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

"Yani 10 kat 2002'dekinin üzerine eklenmiştir. Bunu hak eden Çorumlu üreticilerimiz üretmeye devam ettikçe biz de üreticilerimiz için bu destekleri artırarak devam ettireceğiz.

2002 yılında o gün Türkiye'nin nüfusu 65 milyondu. Bugün Türkiye'nin nüfusu 84 milyon. Üzerine tam 19 milyon yeni nüfus eklenmiş durumdadır. O gün üreten çiftçi 65 milyon için üretirken bugün 84 milyon için üretiyor, yani üretmeye devam ediyor. 2002 yılında ülkemizi ziyaret eden turist sayısı sadece 15 milyon idi. Bu pandemi öncesinde 52 milyonlara dayandı, yani turist sayısı da 3 kat arttı. Peki bu gelen turistlere yediklerini ve içtiklerini üreten kim? Bu ülkenin aziz ve eli öpülesi üreticileri. 

65 milyonu dün doyuran bugün 84 milyona çıkmış nüfusu doyurmaya devam eden sizlersiniz, bu ülkenin aziz üreticileridir."

Salgında gelişmiş ülkelerin raflarının boş kaldığını ifade eden Bakan Kirişci, "Bu ülke, zengin ve gelişmiş diye bilinen ülkelerle mukayese edildiğinde dünyada pandemi yaşandı. Pandemi yaşandığında rafları boşalan o sözde zengin ülkeleri televizyon ekranlarından izledik. Peki bu ülkede bir ürünün yokluğu yaşandı mı? Hayır. Elhamdülillah bütün ürünlerimizden yeteri kadar raflarımızda bulundu ve bulunmaya devam ediyor. Türkiye, sadece kendini doyuran bir ülke değil, aynı zamanda 25 milyar doları bulan ihracatı ile de yurt dışındaki insanları da doyuran bir ülkedir. Şimdi bunu nereye koyacağız? Bu peki 2002 yılında tarımsal ihracat ne kadardı, sadece 3,5 milyar dolardı. Şimdi ihracatımızı artırmış mıyız? Evet. Üretimimizi artırmış mıyız? Evet. Kendi insanlarımızın nüfusu artmış, onları doyurmaya devam ediyor muyuz? En son olarak yaptığımız ne oldu? Et ve Süt Kurumu aracılığıyla küçükbaş hayvan etinde %25 indirime gittik." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr