BAKAN YUMAKLI: “SİLVAN BARAJI VE HES’TE ELEKTRİK ÜRETİMİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI”

 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, GAP'ın en önemli etaplarından birisi olan Silvan Barajı ve HES'te elektrik üretimi için ilgili firma ile anlaşma imzalandığını belirterek, tesislerde üretilecek enerji ile ülke ekonomisine yılda 1,5 milyar TL tutarında katkı sağlanmasının öngörüldüğünü açıkladı. 

Bakan Yumaklı, Silvan Projesi'nin, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) en önemli etaplarından birisi olduğuna dikkati çekti.

“8 baraj ve 23 sulama tesisi olmak üzere toplam 31 adet bileşeni bulunan Silvan Projesi'nin, ekonomimize yıllık 20 milyar TL katkı sağlaması planlanıyor." ifadelerini kullanan Yumaklı, Kulp Çayı üzerindeki Silvan Barajı ve HES'in, bu bileşenlerin en önemlilerinden birisi olduğunu vurguladı. 

Yumaklı, Silvan Barajı'nın, 175,5 metre yüksekliğindeki 8,7 milyon metreküp dolgu hacmine sahip gövdesi ile Türkiye'nin ve Avrupa'nın en yüksek ön yüzü beton kaplı kaya dolgu barajı olduğunun altını çizerek şunları aktardı: 

“Silvan Barajı, depolama kapasitesi olan 7,3 milyar metreküp rezervuar hacmi ile GAP'ın Atatürk Barajı'ndan sonraki en büyük ikinci sulama barajı olacak.

Hâlihazırda fiziki gerçekleşmesi %96 seviyesinde bulunan Silvan Barajı'nın, ara depolamalar ve sulama tesislerinin tamamen bitirilip hayata geçirilmesi ile yaklaşık 2 milyon 350 bin dekar tarım arazimiz suya kavuşacak ve 235 bin kişiye iş imkânı sağlanacak."

ELEKTRİK ÜRETİMİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Tesiste aynı zamanda hidroelektrik enerji üretiminin de gerçekleştirileceğini hatırlatan Yumaklı, şunları kaydetti:  

“Sulama projelerinin gelişimi paralelinde enerji üretimi planlanacak olan Silvan Barajı ve HES ilk aşamada yıllık 681 milyon kilovatsaat elektrik üretecek. Tesiste üretilecek enerji ile ülke ekonomimize yıllık 1,5 milyar TL katkı sağlanması öngörülüyor. 

GAP'ın en önemli etaplarından biri olan Silvan Barajı ve HES'te enerji üretimi yolunda önemli bir adım atılarak ilgili firma ile elektromekanik işlerin yapımı ile ilgili sözleşme imzalandı. 

1,8 milyar TL bedel ile imzalanan sözleşme çerçevesinde, inşaat çalışmalarına ilerleyen günlerde başlanması, projenin Ağustos 2026'da işletmeye hazır hâle getirilmesi planlanıyor. 
Silvan Barajı ve HES ile bir yandan millî servetimiz olan temiz, ucuz ve yenilenebilir enerji potansiyelimiz değerlendirilecek diğer yandan sahip olduğu depolama kapasitesiyle mümbit topraklarımız suya kavuşturulacak. 
Ülkemizi bu tür yüz akı projeler ile geleceğe taşımaya ve tarımsal üretimde dünyada söz sahibi yapmaya devam edeceğiz."

KAYNAK: tarimorman.gov.tr
 

Benzer İçerikler