TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BİSAB 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

BİSAB 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) 13. Olağan Genel Kurulu, 31 Temmuz-01 Ağustos 2021 tarihlerinde Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi (UTEM) Yenimahalle/Ankara adresinde yapıldı.

BİSAB 13. Olağan Genel Kurulu; Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, BÜGEM Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Budan, BÜGEM Tohumculuk Daire Başkanı Sezgin Karadeniz, BÜGEM Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Veyis Yurtkulu ve diğer Bakanlık temsilcileri, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve bazı alt birliklerin temsilcileri, BİSAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi Eser, BİSAB Yönetim Kurulu üyeleri, Birlik üyeleri, Birlik temsilcileri ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan BİSAB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vehbi ESER, ülkemizin içinden geçtiği bu zor günlerde Genel Kurula katılanlara teşekkür ettikten sonra, birlik ve beraberliğe değindi. 

Islah çalışmalarının önemini vurgulayan Başkan Eser, BİSAB’ın temel amacının, Türkiye tohumculuk sektörünün teknoloji geliştirme kapasitesinin artırılması olduğunu belirtti. 

"Temel önceliğimiz insana yatırım yapmaktır." diyen Başkan Eser, "Bitki ıslahçısının yetişmesi ve sektörümüzün ıslahçı ihtiyacının karşılanması temel amacımızdır. Sektörümüzün teknoloji –diğer anlamda çeşit- ihtiyacının karşılanması en büyük amacımızdır. Yerli özel sektörün ihtiyacı olan genetik kaynak ve çeşitlerin karşılanması için Birlik olarak uluslararası kurumlarla iş birliği yapılmakta ve yapılan anlaşmaların devam etmesi gerekmektedir." dedi.

BİSAB 13. Olağan Genel Kuruluna, açılış konuşmalarının ardından resmî gündemin uygulanmasıyla devam edilerek BİSAB Yönetim Kurulu Üyesi Mete Murat Şölen tarafından Faaliyet Raporu okundu. 

Bitki Islahı Kurslarından bahsedilen Faaliyet Raporunda, sektördeki bilimsel yayın açığının kapatılması için Türkiye’de bir ilkin daha gerçekleştirilerek 2000 sayfadan ve 4 ciltten oluşan Tohum ve Tohum Teknolojileri kitabının hazırlanarak dağıtımının yapıldığı belirtildi.

Raporda, ülkemizin değişik bölgelerinde tahıllarda epidemi oluşturarak verim ve kalite kayıplarına neden olan, tahıl virüs hastalıkları içerisinde en yaygın olan ve ekonomik boyutta önem arz eden sarı cücelik virüs hastalıkları ile ilgili olarak BİSAB'ın yayını olan Tahıllarda Sarı Cücelik Virüs Hastalıkları ve Mücadele Yöntemleri kitabının ilgili yerlere dağıtımının  yapıldığı da ifade edildi.

Raporda belirtilen bir diğer çalışma ise, basım aşamasında olan ve kısa sürede okurlarıyla buluşacak olan Sebze Islahı kitabı oldu. Kitabın ilk iki cildinin yakında basılacağı ve diğer dört cildin yayına hazır halde olduğu belirtildi. Sebze Islahı kitabının birinci cildinde BRASSICACEA (Lahanagiller), ikinci cildinde de CUCURBITACEAE (kabakgiller) sebzelerinin yer aldığı açıklandı.

Faaliyetler arasında ayrıca, bir diğer eğitim çalışması olan ve uluslararası alanda da kabul edilen, bilimsel tarama listesinde yer alan İngilizce olarak basılan Ekin Journal Crop Breeding and Genetics dergisinin 14.'sünün (Volume 7, Issue 2)  dağıtımının BİSAB üyelerine yapıldığı ve ilgili yerlere de ulaştırılacağı ifade edildi.

Genel Kurulda ayrıca, 2020 yılında dördüncüsünün düzenlenmesi planlanan Uluslararası Bitki Islahı ve Genetiği Kongresinin COVİD-19 salgını sebebi ile 2022 yılına ertelendiği ve Kongrenin 21-25 Kasım 2022'de Antalya’da yapılacağı duyuruldu. 

Genel Kurulda, dünyada ilk olan ve 11 yıldır kutlanan 11 Mayıs Bitki Islahçıları Günü'nün COVİD-19 nedeniyle 2 yıldır online olarak kutlandığı belirtilirken Bitki Islahçıları Günü'nün tüm dünyada kutlanır olmasının amaçlandığının altı çizildi.

Faaliyetler arasında; genç araştırıcıları yetiştirmek ve bitki ıslahında farkındalık yaratmak için 2017 yılında başlatılan ve geleneksel hale getirilen, ziraat fakültelerinin son sınıflarında okuyan öğrencilerin katıldığı ödüllü yarışmaların düzenlendiği de yer aldı.

Genel Kurulda; gerek ülkemizde mevcut ıslahçı açığını kapatabilmek, gerekse ıslah konusunda çalışanların ve BİSAB üyelerinin bu yöndeki taleplerini karşılamak amacıyla BİSAB İktisadi İşletmesi vasıtasıyla Bitki Islahı Kursları düzenlendiği, On birincisi 08–20 Şubat 2021 tarihlerinde gerçekleşen Bitki Islahı Kurslarının teorik eğitimlerinde bütün kursiyerlere, Genel Islah, Bitki Islahının Temel Kuralları, İstatistik, Hastalıklar ve Bitki Fizyolojisi ve diğer temel konularda eğitim verildiği ifade edildi. Eğitimin 2. haftasında Tarla Bitkileri ve Bahçe Bitkileri olmak üzere 2 ayrı sınıfta eğitimlere devam edildiği, teorik eğitimlerini alan kursiyerlerin halen tarla bitkileri ve sebze ıslahı konularında uygulamalı eğitimlerini tarımsal araştırma enstitüleri ve ilgili fakültelerde sürdürdüğü belirtildi.

Genel Kurulda; BİSAB üyelerinin problemlerinin çözümüne, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili birimleri ile Yönetim Kurulunun yapmış olduğu görüşmelere de değinildi.   

Genel Kurula katılan üyelere, 2019-2020 yılı faaliyet raporu, mali raporlar ve denetim kurulu raporu okundu.

2019-2020 yıllarına ait raporlar oy birliği ile ibra edildi.

Daha sonra 2021-2022 yılı çalışma programı ve 2021-2022 yılı tahmini bütçesi okundu ve oy birliği ile onaylandı.

01 Ağustos 2021 günü yapılacak seçimde BİSAB organlarında yer alacak isimler belirledi. 

Genel Kurula katılan Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir yapmış olduğu kapanış konuşmasında BİSAB’ın 13. Olağan Genel Kurulunun hayırlı olmasını dileyerek BİSAB ile yakın çalışmalarının olduğunu ifade etti. 

Hasdemir, ülkemizde ve dünyada bitki ıslahının önemine değinerek Türk tarımının kilidinin anahtarının BİSAB olduğunu vurguladı.

Hasdemir, bugün dünyanın bir çok ülkesine Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Eskişehir Tohum Islah İstasyonundan çeşit geliştirilip tohum ihracatı yapıldığı için mutluluk duyduğunu belirtti. 

Konuşmasının devamında Hasdemir, ülkemizde üretimin artmasında, dünyada ilk 10’a girmemizdeki en önemli rolü üstlenen bitki ıslahçılarına teşekkür ettikten sonra Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasına son verdi.

Genel Kurul, BİSAB üyelerinin olgunluğuna yakışır şekilde tam bir uyum, anlayış ve hoşgörü içinde gerçekleşip sona erdi.

01 Ağustos 2021 günü yapılan seçimde resmi sonuçlara göre BİSAB organlarına seçilenler:

Yönetim Kurulu

Vehbi Eser
Selami Yazar
Yıldırım Şamil Özden
Mehmet Sinan Berksan
Durali Tınas
Mete Murat Şölen
İbrahim Eker
Burak Özkale
Mehmet Fatih Olgun

Denetleme Kurulu

İsmail Sayim
Mehmet İbrahim Yılmaz
Mustafa Yıldırım

Disiplin Kurulu

Veli Pekcan
Veli SERKAN Gökçe
Güray Akdoğan

Hakem Kurulu

Seydi Ahmet Bağcı
Ahmet Tamkoç

Birlik Üst Kurulu

Vehbi Eser
Selami Yazar
İsmail Sayim
Mehmet Mete Kömeağaç
Yıldırım Şamil Özden
Mehmet Sinan Berksan
Namuk Ergün
Durali Tınas
Ali Nergiz
Bayram Özdemir

HABERİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KAYNAK: bisab.org.tr