CHP TARIMDAN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ERHAN ADEM TÜRKTOB’U ZİYARET ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem Türkiye Tohumcular Birliğini (TÜRKTOB) ziyaret ederek sektörün durumu ve çözüm önerileri konularında bilgi aldı.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler ve Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyesi Selami Yazar tarafından karşılanan Erdem’e ‘’Tohumculuk Sektörünün Gelişimi, TÜRKTOB ve Alt Birliklerinin Yapısı ve İşleyişi, Yapılan Çalışmalar ve Sektörün İhtiyaçları’’ ana başlıklarından oluşan sunum yapıldı.

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, tarımın ve tohumculuğun siyaset üstü bir konu olduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu; ‘’ Türkiye Tohumcular Birliği ve Alt Birliklerimizin hepsi kendi konularında yerli ve millî bir politika izliyor. Bizim en büyük amacımız kendi imkânlarımızla ıslah ettiğimiz tohum çeşitlerini ve diğer bitki üretim materyallerini en uygun koşullarda üreticimize ulaştırmaktır. 70 bin tohum yetiştiricisi üreticimiz, 4 bin firmamız, 8 bin bayimizle çiftçimizin her zaman yanındayız.’’

Tohumculuk sektörünün ve TÜRKTOB’un Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliği içinde, etkin ve sonuç odaklı çalışmalar yaptığını vurgulayan TÜRKTOB Başkanı Güler ‘’ Sektörümüzün gelişimi için emek veren, taş üstüne taş koyan herkes aslına Türkiye ekonomisinin büyümesine, gıda güvenliği ve güvencesinin sağlanmasına büyük katkılar yapıyor. Yüz milyon nüfusu sağlıklı ve yeterli gıdayla sürdürülebilir şekilde buluşturmak, yakın coğrafyamız başta olmak üzere dünyanın tohum üssü olma hedefi ile çalışmak kolay değil. Bu çabamızda herkesten destek bekliyoruz. Bu kapsamda Sayın Erhan Adem’in ziyaretleri bizler için çok önemlidir ve sektörümüzü motive etmiştir. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. ’’şeklinde konuştu. 

Uzun soluklu toplantıda belediyelerin kırsal kalkınma ve çiftçilere destek çalışmaları da gündeme geldi. Belediyelerin çiftçilere dağıttığı tohumların yerli ve millî çeşitler olması gerektiğine vurgu yapıldı ve bu tohumların temini konusunda TÜRKTOB’un her zaman yerel yönetimlere destek olacağı ifade edildi. Yerel yönetimlerle daha kapsamlı bir toplantı yapılması kararlaştırıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem ise, tohumculuk sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini, sektörün ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda gayret göstereceklerini ifade etti. Adem, misafirperverlikleri için TÜRKTOB Heyeti’ne teşekkür etti.

08.05.2024 / Ankara

 

 

 

 

 

 

 

Benzer İçerikler