TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

DR. ESER, ''TÜRKTOB OLARAK 'TÜRK TOHUMU' MARKASI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ''

DR. ESER, ''TÜRKTOB OLARAK 'TÜRK TOHUMU' MARKASI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ''

BİSAB BAŞKANI VE TÜRKTOB BAŞKAN YRD. DR. VEHBİ ESER'' SEKTÖR OLARAK İHRACATA UYGUN YENİ ÇEŞİTLER GELİŞTİRMEYE ODAKLANMALIYIZ''

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB), Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (AKDENİZ TTO) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) iş birliği ile GROWTECH Uluslararası Tarım Fuarı kapsamında 4. düzenlenen Bitki Islahı Proje Pazarı etkinliği içerisinde ‘’ Tarım Teknolojilerinin ve Bitki Çeşitlerinin Ticarileştirilmesi’’ konulu panel gerçekleştirildi. 

Akdeniz TTO Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Cem SAKARYA’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi ESER katıldı.

Tohumculuk sektörünün ticari bir sektör olduğunu kaydeden Dr. Vehbi ESER; ‘’Tohumculuk sektörü bir an önce ticarileştirilecek, piyasaya değer katacak, rekabet üstünlüğü olan ürünleri, çeşitleri ya da teknolojileri talep eder. Üniversitelerimizin, araştırma enstitülerimizin ve tüm araştırmacılarımızın bu noktaya hassasiyet göstermesi gerekiyor.’’ dedi.

Her alt sektörün kendine has ihtiyaçları olduğu için Türkiye Tohumcular Birliğinin altında özellikle yedi Alt Birlik kurulduğunu hatırlatan Dr. Vehbi ESER, ‘’ Her alt sektörün kendine özgü yeni yaklaşımlara yeni teknolojilere ihtiyacı var. Üniversiteler, finans sektörü ve enstitüler bu ayrımı göz önünde bulundurarak çalışmalı. Her alanda kendimizin olan, yerli, milli teknolojiler geliştirmeliyiz.’’ ifadelerini kullandı.

Türk tohumculuğunun artık yurt dışı pazarlara açılması gerektiğini bu bağlamda Ekonomik İş Birliği Teşkilatı üyesi ülkelerle ilişkilerin ve bu ilişkileri en üst noktaya taşıyacak Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Tohumcular Birliğinin (ECOSA) çok önemli olduğu kaydeden Dr. Vehbi ESER, ‘’ Biz Türkiye Tohumcular Birliği olarak sadece Türkiye’nin değil, bölge ülkelerinin ihtiyacı olan çeşitleri de karşılamaya odaklanıyoruz. Sektörümüzün gelişmesi ihracata bağlı. Elimizde mevcut olan ürünlerle ihracatı geliştiremeyiz. Önceliğimiz ihracat potansiyeli olan ülkelerin ihtiyaçlarını tespit etmek olmalı. TÜRKTOB olarak bu amaçla yurt dışında temsilcilikler açmaya başladık.  Türkiye artık satıcılıktan vazgeçmeli, pazar oluşturmalı. Temsilcilerimiz gittikleri her yerde Türk ürünleri pazarı oluşturmak zorunda. Biz TÜRKTOB olarak Türk tohumu pazarı oluşturmaya çalışıyoruz. Türk tohumu markasını oluşturma gayreti içindeyiz.'' dedi.

***

Panelin diğer konuşmacıları ise Tarım ve Orman Bakanlığı – Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Araştırmaları Dairesi Başkanı Gökhan KIZILCI, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Sever MUTLU ve BUBA Tarım ve Tarım Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa TAMER oldu.

 

29 Kasım 2019 / Antalya 

1-IMG_2587~photo-full-
2-IMG_2603~photo-
3-IMG_2637~photo-
4-IMG_2642~photo-full-_1