TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ERZİNCAN'DA KADIN ÇİFTÇİLERE FİDE DESTEĞİ

ERZİNCAN'DA KADIN ÇİFTÇİLERE FİDE DESTEĞİ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Erzincan Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifine fide desteği sağlandı.

Erzincan’da salçalık domates üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla %75 hibe desteği sağlayan Tarım ve Orman Bakanlığı, Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen domates fidelerini kooperatif üyesi bayanlara dağıttı. 

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen projede Erzincan Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifi üyeleri ile Üzümlü ilçesinde yaşayan bayan çiftçilere fide desteği sağlandı.

Konuyla ilgili bilgi veren Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, “İlimiz genelinde 2021 yılında 13.300 dekar alanda domates ekimi gerçekleştirilmiş ve 127 bin tonluk üretim sağlanmıştır. Yine il genelinde 3.650 dekar alanda biber ekimi yapılmış ve 10.750 ton üretim sağlanmıştır.

Erzincan olarak amacımız, hem sofralık olarak sebze üretimimizi artırmak hem de sanayiye yönelik sebze üretimi yapmak olacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce “Tarım Arazilerinin Kullanımın Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)” dâhilinde Erzincan ilimize %75 Hibeli Kadın Girişimcilerin Geliştirilmesi Projesi ve %75 Hibeli Üzümlü Küçük Aile İşletmelerine Sebze Fidesi Dağıtım Projesi uygun görülmüştür. %75 Hibeli Kadın Girişimcilerin Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde Erzincan Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletim Kooperatifine üye kadın çiftçilerimizin her birine 2.000 adet olmak üzere toplam 100.000 adet domates fidesi  dağıtımı yapılacaktır. Proje bütçemiz toplam 150.000 TL olup buna çiftçi katkısı 37.500 TL, Bakanlık katkısı 112.500 TL’dir. %75 Hibeli Üzümlü Küçük Aile İşletmelerine Sebze Fidesi Dağıtım Projesi kapsamında ise çiftçilerimize 100.000 adet domates ve 115.000 adet kapya biber fidesi dağıtımı yapılacaktır. Proje bütçemiz toplam 266.666 TL olup bunun çiftçi katkısı 66.666 TL, Bakanlık katkısı 200.000 TL’dir. Fidelerin dikiminden hasadına kadar olan süreçte Bitkisel Üretim Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğümüz kadın çiftçilerimize teknik destek sağlayacaktır.” dedi.