TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

FLOWER SHOW AÇILDI

FLOWER SHOW AÇILDI
9. Flower Show Uluslararası Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı 20 ülkeden 300’den fazla firmanın katılımıyla İstanbul’da açıldı.

Açılış töreninden önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Başkanı Ahmet Dündar ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı'nın da aralarında bulunduğu heyet toplantı yaptı.

TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz açılış törenindeki konuşmasına TÜRKTOB’a bağlı birliklerden olan Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliğinin Flower Show’a kurumsal olarak ve üyelerinin katılımıyla verdiği destekten üst birlik olarak memnuniyet duyduklarını ifade ederek başladı.  

Süs bitkileri sektöründe üretim alanlarıyla birlikte, üretim miktarının, üretim değerinin ve ihracatın sürekli arttığına vurgu yapan Yılmaz, ‘’ 2002 yılında 19 bin dekar olan üretim alanı günümüzde 50 bin dekara, üretim değeri 4 milyar liraya,  2006 yılında 40 milyon dolar olan ihracat günümüzde 82 milyon dolara ulaşmıştır. Süs Bitkileri sektörünün 2023 yılında 500 milyon dolarlık bir ihracat hedefi koyduğunu da burada özellikle belirtmek istiyorum.’’ dedi.   
Süs bitkileri sektörün acil çözüm bekleyen sorunları olduğunu da kaydeden Yılmaz, KDV oranlarının % 18’den % 8’e düşürülmesini, süs bitkileri sektörüne uygun yeni bir destekleme modelinin oluşturulmasını ve sektörün en büyük alıcısı konumunda olan belediyelerin ihale ve doğrudan alımlarda  %50 yerli ürün kullanımı kuralına uymalarının sağlanmasının gerekliliğinin altını çizdi.  

TÜRKTOB’un yapısını hakkında kısaca bilgi veren Yılmaz, ‘’Sertifikalı tohum üretimimiz 15 yıl önce 145 bin ton iken bugün yaklaşık 1 milyon tona ulaşmıştır.  2023 yılında 1.5 milyon tonluk üretimi yakalamamız işten bile değildir. Süs bitkilerinde olduğu gibi fidan ve fide üretimlerimiz de artmaktadır. Tohumculuk sektöründeki bu gelişmeler ticarete de yansımış,  ithalat ve ihracat arasındaki denge her yıl ihracat lehine gelişmiş, ihracatın ithalatı karşılama oranı tohumda % 76’ya, tüm bitki üretim materyalleri hesaba kattığımızda %89’a çıkmıştır. 

2002 yılında 17,3 milyon dolar olan tohum ihracatımız 153,5 milyon dolara ulaşarak son 15 yılda % 786, bir başka ifadeyle 8 kat artmıştır.  Fide, fidan ve süs bitkilerini eklediğimizde ise 262 milyon dolarlık ihracat yapmaktayız. Son 15 yılda ihracatını 8 kat arttıran başka sektör yoktur. Bildiğiniz gibi tohumda dışa bağımlı olduğumuz şeklinde yanlış bir inanış var. Az önce verdiğim rakamlar durumun tam aksi olduğunun en net göstergesidir. Türkiye bugün aralarında tohumculuk sektöründe çok gelişmiş olarak kabul edilen ülkelerinde olduğu 76 ülkeye, yani dünyanın yarısına, tohum ve diğer bitki üretim materyalleri ihraç eden bir ülkedir. Bu konuyu da bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuyorum.’’ şeklinde konuştu.      

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Başkanı Ahmet Dündar ise süs bitkileri sektörünün 15 yılda 10 kat büyüdüğünü ve bu büyüme sürecine en büyük katkıyı belediyelerin ve kamu kurumlarının alımlarının yaptığını söyledi. 
Büyümenin sürdürülebilirliğinin sağlanması için tüketimi özel sektöre ve ihracata doğru yönlendirmenin şart olduğunu kaydeden Dündar, ithalatın azaltılması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini, belli bir plan dahilinde daha kaliteli ve daha çeşitli ürünlerin üretilmesinin önemli olduğunu vurguladı.  

SÜSBİR’in pazarlama sorununu çözmek için bir yıldır uygulamaya koyduğu SÜSBİR Portal’a tüm üyelerin, yerel yönetimlerin ve kamu kurumlarının daha çok ilgi göstermesi gerektiğini belirten Dündar, belediyelerin projelerinde yerli ürünlere yer vermesi gerektiğinin altını çizdi. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Dairesi Başkanı Mehmet Sığırcı ise, süs bitkileri yatırım desteklerinin iki katına çıkarılması ve hazine arazilerinin sektöre binde 1 rayiç bedelle kiraya verilmesi konularındaki çalışmaların son noktaya geldiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise açılıştaki konuşmasında, belediye olarak süs bitkilerinin dikimini yaptıklarını, bakımıyla da ilgilendiklerini belirtti. 

Sektörün kısa zamanda büyüdüğünü kaydeden Uysal, ‘’Üreticiler olarak sizler, belediyeler olarak bizler çok sıkıntılar çektik ama sektörü bugünkü konumuna getirdik. Şehirlerdeki vatandaşlarımızın tekrar yeşil ile ağaç ile barıştırılması en önemli önceliklerimizden biridir. Bunu başardık şimdi evin içine de çiçeği saksıyı sokmalıyız,  sektörün daha da büyümesi için nihai tüketiciye ulaşmak önemlidir.’’ dedi
CYF  Fuarcılık tarafından düzenlenen Flower Show, 25 Kasım Cumartesi günü akşama kadar ziyarete açık olacak. 

 

BB BŞK

 

MEHMET SIĞIRCI

 

KAMİL YILMAZ1

KAMİL YILMAZ2

SÜSBİR BŞK

GEZİ1

GEZİ2

GEZİ3

GEZİ5

GEZİ7

TOPLANTI

SÜSBİR STANT