TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba öğrencilerle bir araya geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba öğrencilerle bir araya geldi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba öğrencilerle bir araya geldi. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencilerinin düzenlediği “5. Kariyer Günleri ve Sektörle Buluşma” etkinliğine katılan Fakıbaba, çok iyi bir doktor olmak için her koşulda çalıştığını anlattı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, veteriner fakültesi öğrencilerine yönelik, "Türkiye'nin gündeminde 'et ithalatı' gibi konular var. Bunları önleyecek olan sizlersiniz." dedi.

Fakıbaba, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi VetAnka Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği “5. Kariyer Günleri ve Sektörle Buluşma” etkinliğine katıldı. Bakan Fakıbaba burada yaptığı konuşmada, öğrencilik yıllarından bahsederken duygularına hâkim olamadı ve çok iyi bir doktor olmak için her koşulda çalıştığını anlattı.

Yapılan işte en iyisi olmak için çaba sarf etmek gerektiğini vurgulayan Fakıbaba, "Şimdi de 25 bakan arkadaşımız var, hepsi benden çok çok değerli ama insanlar yarış içinde olmak zorunda. Acaba benim bakanlığımda en iyi ne olabilir? Ben bakanlığımda daha nasıl daha başarılı olabilirim? Bu benim yapımda var, insanların da yapısında olması lazım." ifadelerini kullandı. 

Fakıbaba, insanları, hayvanları, doğayı sevdikçe başarı çizgisinin de arttığını dile getirerek, "Ondan sonra bir bakıyorsunuz ki önünüz açılmış ama siz bir şey beklemiyorsunuz esasında. Benim 'bakan olayım, milletvekili olayım' diye hiçbir çabam olmadı, çok sürpriz geldi bana, ben televizyonda izliyordum. Baktım dediler ki Ahmet Fakıbaba tarım bakanı. Herhangi bir kulis falan da yapmadım. Ama hep 'acaba işimde nasıl başarılı olabilirim, insanlara nasıl faydalı olabilirim' düşüncesiyle hareket ettim." şeklinde konuştu. 

Türkiye'nin gündeminde "et ithalatı" gibi konular bulunduğuna dikkati çeken Fakıbaba, "Bunları önleyecek olan sizlersiniz. Fakülte hocaları da 'Veteriner arkadaşlar buzağı ölüm oranlarını düşürdüklerinde, hayvan hastalıklarını azalttıklarında ve koruyucu hekimlik uyguladıklarında ithalatı önleyeceksiniz' diyeceklerdir. Temelinde bu var." değerlendirmesinde bulundu. 

"Hedefiniz Bakan Bey'in koltuğu olsun"

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, kariyer günü etkinliğinin mesleki vizyonu geliştireceğini belirterek, öğrencilere yönelik "Hedefleriniz yüksek olsun, hedefleriniz Bakan Bey'in koltuğu olsun, 'ben de Bakan olacağım' diyerek hedeflerinizi yüksek tutarak çalışmaya devam edin. Sonra da rektörlüğü düşünebilirsiniz." diye konuştu.

Ak Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun da, kendi hayatından örnekler vererek, öğrencilere yönelik "Hiçbir zaman yılmayın, kendinizi daima eğitin, donanımınızı artırın, ilgilendiğiniz her alanda eğitimin en iyisini almak için mücadele edin" tavsiyesinde bulundu.

Konuşmaların ardından VetAnka Topluluk Başkanı Saadet Çoban Bakan Fakıbaba'ya plaket takdim etti.