TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

İLK TESCİLLİ KENEVİRİN HASADI YAPILDI

İLK TESCİLLİ KENEVİRİN HASADI YAPILDI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kenevir Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen, Türkiye'nin ilk tescilli endüstriyel kenevirinin hasadı yapıldı.

2021 yılında OMÜ'nün girişimleriyle geliştirilen Türkiye'nin ilk tescilli endüstriyel kenevir tohumlarından elde edilen ürün hasat edildi.

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Deneme İstasyonunda 11 dönüme ekilen kenevirin hasadı yapıldı. Millî kenevirler gıdadan, tekstile kadar birçok alanda kullanılıyor. Boyları 4 buçuk metreye kadar ulaşan kenevirlerin hasadında ise makine kullanıldı. 

Deneme istasyonunda yapılan hasat şenliği ilk olarak kürsü konuşmaları ile başladı.

Hasat etkinliğinde ilk olarak konuşan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar Ak, "Kenevir, kadim ve çok önemli bir bitkidir. Son yıllarda Cumhurbaşkanımızın talimatları ve gündeme getirilmesiyle Türkiye'de ön plana çıkan bir ürünümüzdür. Biz de üniversite ile iş birliğiyle çalışmalarımızı yaparak 2 tane ürünümüz bu sene tescil edilmiş durumda. Bu daha başlangıçtır. Bunun hasadından farklı amaçlara yönelik ıslaha yönelik çeşit geliştirilmeleri devam edecektir." dedi.