TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

KİLİS'TE ERKEN ZEYTİN HASADI İLE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ DE BAŞLADI

KİLİS'TE ERKEN ZEYTİN HASADI İLE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ DE BAŞLADI

Kilis'te yağlık zeytinde erken başlayan hasat ile birlikte soğuk sıkım zeytinyağı üretimine de başlandı.

Türkiye’de önemli bir zeytincilik merkezi olan Kilis’te bazı üreticiler soğuk sıkım yapmak için hasada erken başladı. Kilis Valiliği öncülüğünde zeytinyağının daha kaliteli üretilmesi için başlatılan çalışmalar dolayısıyla zeytin üreticileri, zeytinleri erken topluyor. Kararmadan toplanan zeytinlerden fabrikalarda düşük ısıyla yağ üretiliyor. Normalde kasım ayı içerisinde başlanan hasat, bu yıl Ali Hayta isimli üreticinin erken hasada başlaması ile start aldı.

Kilis'te toplam 266 bin dekarlık alanda zeytin üretimi yapılıyor. 3 milyon 500 binin üzerinde meyve veren zeytin ağacı bulunan ilde, yıllık üretim miktarı 9 bin 146 ton olarak gerçekleşiyor. Kentte gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda bölgede zeytin üretiminin geçmişinin binlerce yıl öncesine dayandığı belirlendi.

“4 bin 500 yıl öncesine ait zeytin çekirdekleri bulundu”

Oylum Höyük’te yapılan kazılarda 4 bin 500 yıl öncesine ait zeytin çekirdeklerinin bulunmasından sonra zeytinin ana vatanı olarak adlandırılan Kilis’te, son teknolojik imkânlar ile soğuk sıkım zeytinyağı üretimine Kilis Valiliği destek veriyor.