TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

KURU KAYISI İHRACATINDA HEDEF 500 MİLYON DOLAR

KURU KAYISI İHRACATINDA HEDEF 500 MİLYON DOLAR

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, “Üreticisiyle, tüccarıyla, ihracatçısıyla, kamusuyla beraber el ele verip bu yıl ihracatta 500 milyon dolar hedefini mutlaka yakalayacağız.” dedi.

Dünya kuru kayısı üretiminin %85'inin karşılandığı Malatya'da yaklaşık 50 bin ailenin geçim kaynağı olan kayısıda hasat devam ederken, Borsa Başkanı Ramazan Özcan, 100 bin ton ihracat 500 milyon dolar gelir hedeflerinde kararlı olduklarını söyledi.

Düşük rakımlı bölgelerde hasat tamamlandı

Kentte devam eden kayısı hasadına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, “2022-2023 yılı hasat dönemi yaklaşık 25 gündür devam ediyor. Rakımın 650-1.000 arasında olan bölgelerde üreticiler mahsulü daldan indirdi. Kükürtleme ve çekirdek çıkarma işlemiyle çalışmalar devam ediyor. Rakımı bin 100-bin 700 arasındaki bölgelerde de hasat yeni başladı. Bu yıl iklim değişikliklerinden kaynaklı mahsulün gecikmesi söz konusu. Normalde temmuz ayının ortalarında ovada hasadın bitmiş olması gerekiyordu. Ama şu anda temmuz ayını bitirmiş olmamıza rağmen önemli bir süre aksaması söz konusu. İklim değişikliği ile gelen bir takım problemler yaşıyoruz. Bu değişiklik, çiçeklenme, meyve ve hasat döneminde karşımıza çıkıyor. Yüksek kesimlerde hasadın Ağustos’un 20’sine kadar da devam edeceğini düşünüyoruz." dedi.