TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

NAR HASADI BAŞLADI

NAR HASADI BAŞLADI

Tadı, rengi ve aromasıyla Türkiye’nin en değerli narlarının yetiştirildiği Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde nar hasadı başladı.

Döşemealtı ilçesinin tarımsal anlamda en önemli gelir kaynağı durumundaki nar, özellikle Çığlık Mahallesi’nde binlerce dönüm arazi üzerinde üretiliyor.

Döşemealtı, Antalya’daki nar üretiminin %20’sini karşılıyor ve burada üretilen nar; tadı, rengi, aromasıyla Türkiye’nin en değerli narları arasında yer alıyor.

Her yıl ekim ayının ilk haftalarında başlayan nar hasadında başta bölge halkı olmak üzere çeşitli yerlerden binlerce günlük işçi istihdam imkânı buluyor. 

Kilis'te de nar hasadı başladı. Yüksek rekolte alınan nar tarlada 2-3 TL arasında alıcı buluyor.

Kilis'te yaklaşık 10 bin dekar alanda nar üretimi yapılırken, ekim ayı içerisinde başlanan hasadın ise kasım ayı sonuna kadar sürmesi bekleniyor

3 yaşında verim başlıyor

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün teşvikleriyle getirisi fazla olması ve 3 yıl sonra meyve vermeye başlaması gibi etkenlerden dolayı 2006 yılından itibaren Kilis'te dikimine başlanan nar, devam eden verimi ile üreticinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

İhraç ediliyor

Ziraat Mühendisleri Odası Kilis Temsilcisi Güven Özdemir, Kilis’te üretilen narın; Almanya, Irak ve Avrupa ülkeleri gibi dünyanın farklı bölgelerine ihraç edildiğini belirterek, "Kilis’te nar üretimi fazladır. Narın tatlısı, ekşisi ilimizde yetişiyor. Daha önce bahçe kenarlarında yetiştirilen narlar, daha sonra ticari amaçlı yetiştirilmeye başlandı. Nar üretim alanı, 2006 yılından itibaren devletimizin verdiği destekle, 10 bin dekara kadar genişledi. 

Çiftçilerimiz hummalı bir şekilde hasada başladılar. Rekolte bu yıl iyi, fiyatlar ise geçen yılla aynı durumdadır.” dedi.

Nar üreticisi Mehmet Sakar ise geçen yıllara oranla rekoltenin fazla olduğunu ifade ederek, “Ürün olarak geçen yıla oranla bu yıl daha fazla nar üretildi. Fiyat geçen yıla oranla biraz daha iyi durumda. Topladığımız narları soğuk hava deposuna koyuyoruz. Aralık ayında ihracata veriyoruz. 3-4 ay soğuk hava deposunda kalıyor. Bozulma riski yok. Tabii ki o zaman fiyatlar da biraz artış oluyor.” dedi.