TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SERACILIK MERAKI HAYATININ DÖNÜM NOKTASI OLDU

SERACILIK MERAKI HAYATININ DÖNÜM NOKTASI OLDU

Amasya'nın Suluova ilçesinde yaşayan genç çiftçi Usame Çoban'ın (24) seracılık merakı hayatının dönüm noktası oldu. 

4 dönümlük arazide babasından devraldığı pazarcılık ve seracılığı sürdüren Çoban, 24 yaşında kendi işinin sahibi oldu. Hem istihdam sağlıyor hem de kendi üretip kendisi satıyor.

Baba mesleği olan seracılığa merak saldığını anlatan 24 yaşındaki genç çiftçi Usame Çoban, "Bu işi yapmak çok hoşuma gidiyor. Üretmek, toprakla uğraşmak güzel bir şey. Üniversiteyi bitirdikten sonra kendime göre iş bulmayınca, kurulu da bir düzenim vardı devam ettirmek istedim." dedi.

Pazarcılık mesleğinin aileden geldiğini ve hem üretip hem satabileceklerini düşündüğünü belirten Çoban, "Pazarcılık tezgahında ve seracılıkta insanlar genelde 'Oğlum devlet kapısında bir işe girseydin, genç yaşta neden pazarlardasın.' diyorlar. 

Ben de herkes devlet kapısında işe girse bu işi kim yapacak diyorum. 

Biz gençler hepimiz devlet kapısında işe girsek, zamanı geldiğinde belki ülkemiz dışa bağımlı olacak, hepimiz bir şekilde devletimize katkı sağlamalıyız. 

Devletimizin genç girişimlere çok güzel destekleri var, biz gençler bunu iyi değerlendirmeliyiz. Ben kendi işimde fiziken yoruluyorum ama ben başkasını değil kendimi zengin ediyorum. Şu işi niye yapmadın diyenim yok, sabah erken saate gelir malımı toplar, pazara götürürüm."
diye konuştu.

Koronavirüsün kendilerini de etkilediğini ifade eden Çoban, "En güzel yanı millet evde kalır iken ben toprakla uğraştım, devletimiz pandemi sürecinde vatandaşlarına destek verdi. Bizler de devletimizin sağladığı desteklere katkı sağlamak amacıyla kendimiz üretip, kendimiz satıp, daha ucuza mal etmeye çalıştık. Hal ve pazar arasındaki miktarın vatandaşın cebinde kalmasına vesile olduk." şeklinde konuştu.

Ayrıca genç çifti Çoban, sosyal medya üzerinde açtığı YouTube kanalında seracılık çalışmalarını ve araştırmalarını kendi çektiği videolarda paylaşıyor ve gençleri bu mesleğe teşvik etmeye çalışıyor.