TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SERMAYECİK KÖYÜNDE ÇİLEK ÜRETİCİLİĞİ 50 YILDIR SÜRÜYOR

SERMAYECİK KÖYÜNDE ÇİLEK ÜRETİCİLİĞİ 50 YILDIR SÜRÜYOR

Yalova’da yarım asırdır çilek üretimi yapılan Sermayecik köyünde 2021 yılında 550 ton çilek üretildi. 

Tadı, aroması, kalibresi ve raf ömrü dolayısıyla talep gören Sermayecik çileği üreticisini yüzünü güldürmeye devam ediyor. 

Altınova ilçesine bağlı 100 haneli köyün başlıca geçim kaynağı olan çilek, yarım asırdır çiftçiler tarafından özenle yetiştiriliyor. 

Sermayecik Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Resul Çiftçi, bu yıl da çilekten bekledikleri verimi aldıklarını belirtti. 

Çiftçi, “2021 yılında Sermayecik köyünde 550 ton çilek rekoltesini yakaladık. Biliyorsunuz bizim hasat süremiz çok uzun. Mayıs ayının başında hasada başlıyoruz, aralık ayının ilk haftasına kadar hasadımız devam ediyor. Bu periyotta belli dönemlerde çok iyi fiyatlar da yakalıyoruz. Hasat süresinde de ülkede çilek rekoltesinin azaldığı bazı dönemlerde bizde daha fazla ürün olduğundan bu sene çok iyi fiyatları yakaladık, 30-35 liralara kadar çilek sattığımız oldu. Yıl ortalaması, 13-15 lira arasında üreticinin eline para geçmiştir.” diye konuştu.

Köyden şehre göçü önledi

Çevre köylerde nüfusun sınırlı olduğunu anlatan Çiftçi, Sermeyecik’te ise daha fazla gencin bulunduğunu ifade etti. Üretimin bunda etkili olduğunu söyleyen Çiftçi, şöyle konuştu:

“Burada çilek üretiminden gelir elde edildiği için hala genç nüfus var.  Sermeyecik’te genç nüfus muhafaza ediliyor. Bizim onun için Sermayecikte çilekle beraber, rekolteyi attırmaktan ziyade mevcudu muhafaza etmeye çalışıyoruz aslında. Bunu da yapıyoruz.

Çilek üretimi 2020'de 500 ton civarıydı bu sene 550 ton civarında. Bu mevcudu korumak çok önemli. Biz de bunu sürdürmeye devem ediyoruz.”

50 yıl önce gelen çilek fideleri köyün çehresini değiştirdi. 

Köyün çilekle tanışma hikayesini anlatan Çiftçi, “Amcam rahmetli Davut Çiftçi’nin Bursa’nın bir köyünde Kur'an kursu arkadaşını ziyarete gittiğinde orada çilek üretildiğini görmüş. Amcama köyüne giderken 'Al fidelerden köyüne götür, bu güzel bir bitki, gelir de getirir.' diye çilek fidesi vermişler. Dedemler çilek fidelerini bahçeye dikmişler, o zaman bakmışlar ki yaptıkları diğer işlerden çok daha kârlı ve öyle başlamışlar çilek üreticiliğine. O zamanlar burada köyden üretilip kayıklarla İstanbul’a gidiyormuş çilekler. Sonradan bu iş daha çok gelişti.” diye konuştu.