TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Süne mücadelesi

Süne mücadelesi
Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri kaliteli ekmeklik buğday için süne ile etkin mücadele yürütüyor.

Buğdayın ekmeklik özelliğini korumak ve çiftçinin ürettiği ürünün kalitesini, değerini artırarak hem çiftçilerin hem de ülke ekonomisinin kazançlı çıkmasını sağlamak amacıyla Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri süne ile etkin mücadele yürütüyor.

Ankara’da yürütülen süne mücadelesine 21 ilçe ve 527 mahallede 4 milyon 519 bin 357 da. , hububat alanında başlandı. Mücadele için 142 personelden oluşan 36 teknik ekip ve 38 araç görevlendirildi.

Mücadele için önce kışlaklarda sayımlar yapılarak buğday tarlalarına inen süneler gözlendi sonrasında ise ekonomik zarar oluşturacak süne yoğunluğu olan sahalar belirlenerek ilaçlama yapmaları için çiftçilere duyurular gönderilerek bilgilendirildi.
İl genelinde 8 ilçenin 146 mahallesinde 892 bin da. alanda kimyasal mücadele kararı alındı. Bunun 75 mahalle ve 456 bin dekarı Polatlı ilçesinde bulunuyor.  Halen nimf sürveyleri devam ettirilerek çalışmalar son hızla yürütülüyor.

Süne mücadelesi teknik ekipler tarafından süne yoğunluğu tespit edilen mahallelerdeki buğday ekili alanlarda gecikmeden kimyasal mücadele kararı alıp muhtarlık aracılığı ile ilgili çiftçilere duyurular yapılıyor.

Polatlı’daki süne mücadelesini yerinde inceleyen Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, çiftçilerin yanlış ve gereksiz ilaçlama yapmaması konusunda uyarırken; “Bilindiği üzere buğdaydaki süne ve kımıl emgi zararının önlenmesi çiftçilerimiz ve ülkemiz ekonomisine katkısı çok büyüktür. Bu çalışma Bakanlığımızın ekonomiye yaptığı en önemli katkılardan biridir. Buğday üretiminin varlığıyla süne zararı hep var olmuştur.  Bu mücadeleler olmasa kaliteli ekmek, kaliteli besleneme söz konusu olmaz. Emgisi yüksek olan buğdaylardan ekmek yapılamadığı için süne emgili buğdaylar ancak hayvan yemi olarak değerlendirilebilir.   Bu da hem çiftçilerimiz hem de ülkemiz için büyük bir zarardır. Çiftçilerden talebimiz, ilaçlama kararı alınan mahallelerimizde ekiplerimizin bilgilendirdiği şekilde gecikmeden ilaçlamalarını yapmaları ve sünenin buğdayda ekonomik zarar oluşturmasının önüne geçmeleridir. İl Müdürlüğü olarak biz köyde ikamet etmeyen çiftçilerimizin de en kısa zamanda Muhtarlıkları veya İlçe Müdürlükleri ile irtibata geçerek mahallelerinde ilaçlama kararı alınıp alınmadığını öğrenmeleri ve ilaçlama gerekiyor ise ilaçlama yapmalarını beklemekteyiz. Bu ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Buradan basın aracılığıyla da ilaçlama kararı alınan yerlerde ekilişi bulunan herkesi ilaçlama yapmaya davet ediyoruz. Ayrıca mücadeleyi gerektirecek yoğunluk tespit edilmeyen bölgelerde gereksiz ilaçlama yapılmasının da ekolojik dengeyi bozduğu bir gerçektir. Çiftçilerimiz gereksiz ilaçlamadan kaçınmalıdır” dedi.

Polatlı ilçesi Çekirdeksiz Mahallesinde yapılan çalışmada İl Müdürü Korkmaz’a Şube Müdürü Ömer Arslan, İlçe Müdürü Burhanettin Sütçü, Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ve teknik elamanlar eşlik etti.