TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI AB'DE COĞRAFİ İŞARETLE TESCİLLENDİ

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI AB'DE COĞRAFİ İŞARETLE TESCİLLENDİ

Kastamonu'nun Taşköprü sarımsağı ile Çanakkale’nin Bayramiç beyazının coğrafi işaret tesciline ilişkin kararlar, AB Resmî Gazetesi’nde yayımlandı.

Türkiye’nin AB’de tescilli coğrafi işareti 7’ye çıkarken, dünyaca ün kazanan Taşköprü sarımsağının bu tescil ile birlikte Avrupa Birliği ülkelerinde rağbet görmesi hedefleniyor.

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde üretilen sarımsak artık Avrupa Birliği tarafından da tescillendi. Tescil ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Taşköprü’nün dünyaca ünlü 'beyaz altını' Taşköprü sarımsağı, Avrupa Birliği'nden coğrafi işaret tescili aldı. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." dedi.

Taşköprü Belediyesi tarafından 2017 yılında tescil çalışmalarına başlanılan Taşköprü sarımsağı, aralık ayında askıya çıktı ve 3 aylık bekleme süresinden sonra Avrupa Birliği de (AB) tescilleme yaptı. Tescil ile birlikte Taşköprü sarımsağı, taklit ve çağrıştırmaya karşı Avrupa Birliği tarafından koruma altına alındı. Ürünler, tescil belgelerinde ve şartnamelerde yer alan yöntemle, ilgili bölgelerde üretilme şansı elde edebilecek. 

Taşköprü sarımsağının tescil edilmesi Kastamonu'da da sevinçle karşılandı. Özellikle sarımsak üreticileri tescil ile birlikte dünyaca ün kazanan Taşköprü sarımsağının katma değer elde ederek, daha da değer kazanmasını hedefleniyor.

"Sarımsağımızın kalitesini bütün dünya biliyor"

Taşköprü’nün Alatarla köyünde sarımsak üreticiliği yapan Murat Ulu, "Taşköprü sarımsağının kalitesini bütün dünya biliyor. Şimdi bunu Allah’ın izniyle tescillendirdik, belgelendirdik. Şu anda tarlamızda gübre ekimi yapıyoruz. Bunu daha iyi seviyeye getirmeye çalışacağız." dedi.

İran ve Çin başta olmak üzere yurt dışından sarımsak geldiğini söyleyen Ulu, "Taşköprü sarımsağı, en erken temmuz ayının 15’inde hasat ediliyor. Mart ayına kadar dayanıklıdır. Diğer yurt dışından gelen sarımsakların ise içlerinde daha erken boşalma olur." diye konuştu.